Artykuł sponsorowany

Kiedy można naprawić palety drewniane?

Kiedy można naprawić palety drewniane?

Palety drewniane są niemal niezastąpione, jeśli chodzi o bezpieczny transport ładunków, ale także ich magazynowanie. Niestety, jak każdy inny przedmiot, z czasem ulegają zużyciu. Ich żywotność zależy jednak też w dużej mierze od poprawnej eksploatacji. Niektóre powstałe uszkodzenia można naprawiać. Co jednak dzieje się z paletami, które są trwale zniszczone?

Zasady użytkowania palet

Aby palety drewniane mogły służyć w transporcie i magazynowaniu jak najdłużej, należy dbać o ich prawidłową eksploatację. Drewno, z którego są wykonywane to materiał wytrzymały i odporny na warunki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne. Trwałość ta jednak ma swoje granice, a jedną z nich stanowi przeciążanie konstrukcji. Każda z palet drewnianych ma swoją określoną nośność, która między innymi zależy od ich rozmiaru. Należy przestrzegać tego parametru, aby uniknąć zniszczenia takiej platformy, ale też ze względu na bezpieczeństwo towarów oraz osób obsługujących ładunek.

Najważniejsza kwestia, która pozwoli uniknąć uszkodzenia palet, to ich przechowywanie. W trakcie magazynowania nie mogą być narażone na bezpośrednie oddziaływanie warunków atmosferycznych. Nadmierne zawilgocenie może spowodować butwienie desek oraz prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Z kolei promieniowanie słoneczne prowadzi do wysuszenia materiału, a to w konsekwencji skutkuje pękaniem konstrukcji. W takich sytuacjach paleta staje się nieprzydatna. Stąd też należy je przechowywać pod przykryciem, ale z zapewnieniem cyrkulacji powietrza.

Postępowanie ze zniszczoną paletą

O możliwości naprawy decyduje tak naprawdę rodzaj usterki, a także jej rozmiar. W niektórych przypadkach możliwa jest wymiana uszkodzonych elementów, na przykład desek, czy też przybicie nowych gwoździ. Warto zaznaczy, że naprawą europalet mogą zajmować się tylko punkty z odpowiednimi uprawnieniami do takiej działalności. Każda naprawa zostaje potwierdzona poprzez umieszczenie w palecie gwoździa z oznaczeniem EPAL.

Kiedy jednak paleta staje się niepotrzebna lub trwale zniszczona bez możliwości jej regeneracji, to można oddać ją do skupu palet, który prowadzi na przykład firma EDJAN PALETY z Marek. Takie działanie jest zgodne z ideą ochrony środowiska, ponieważ takie wyroby zostają poddane recyklingowi. Oznacza to, że pozyskany surowiec może zostać przetworzony na przykład na płyty MDF. Dzięki temu można chronić zasoby naturalne i uniknąć nagromadzenia odpadów, których składowanie często staje się problematyczne. Z częściowo uszkodzonych palet da się tworzyć także dekoracje do wystroju wnętrz, a nawet meble.

Opracowanie:
Marki, mjr. Billa 2
tel. 696 099 424
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz