Artykuł sponsorowany

Kiedy można holować pojazd?

Kiedy można holować pojazd?

Firmy o profilu pomocy drogowych, które działają w Polsce, najczęściej oferują swoim klientom dwie podstawowe usługi: lawetowania oraz holowania aut. O ile w pierwszym przypadku dozwolone jest przewożenie niesprawnych czy niezarejestrowanych pojazdów na specjalistycznej lawecie na każdej drodze, o tyle holowanie jest zgodne prawnie tylko po spełnieniu kilku warunków. Przedstawiamy je w dalszej części artykułu.

Warunki holowania pojazdu silnikowego

Holowanie pojazdu silnikowego jest przede wszystkim możliwe w miastach, na trasach gminnych i powiatowych, a także na drogach ekspresowych. Ze względu na ograniczenie prędkości pojazdu holowanego w obszarze niezabudowanym – do 60 km/h – powinno się jednak unikać tzw. „ekspresówek”. Całkowity zakaz holowania dotyczy zaś autostrad. Na nich holować mogą pojazdy tylko zarządcy dróg. Pomoc drogowa może zagwarantować zaś lawetowanie.

Nie tylko holowanie związane jest z rodzajem dróg. Istotne są także techniczne warunki. Przede wszystkim ważne jest to, aby pojazd holowany miał sprawny układ kierowniczy oraz hamulcowy. Połączenie musi odbywać się zaś z wykorzystaniem połączenia sztywnego bądź giętkiego. W pierwszym przypadku odległość między pojazdami – holującym i holowanym – musi wynosić maksymalnie 3 metry. W drugim jest to dystans od 4 do 6 metrów.

Istotne jest także odpowiednie oznakowanie auta holowanego. Musi on mieć umieszczony po lewej stronie trójkąt odblaskowy. W słabych warunkach pogodowych należy włączyć także światła pozycyjne. Auto holujące musi mieć dodatkowo włączone światła mijania. Dobre pomoce drogowe umieszczają także specjalne koguty o barwie pomarańczowej (sygnał przerywany).

Kiedy należy wybrać lawetowanie pojazdu?

Lawetowanie pojazdu jest konieczne zawsze wtedy, kiedy holowanie nie może być wykorzystane ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zabronione jest holowanie pojazdów na autostradach. Nie można również skorzystać z tej opcji odprowadzania uszkodzonego auta na parking strzeżony czy do warsztatu, jeśli układ hamulcowy jest niesprawny lub jego działanie uzależnione jest od pracy silnika. Wtedy nie można przede wszystkim stosować wspomnianego połączenia giętkiego.

Oprócz tego przepisy mówią o tym, że nie należy holować pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym. Lista zakazów jest zatem długa, a to skłania pomoce drogowe do oferowania przede wszystkim usług lawetowania. Tak działa m.in. Pomoc drogowa Aleksandra Bajsarowicza, która gwarantuje własny parking, obsługę dwudziestoczterogodzinną oraz myjnię ręczną. Takie firmy mogą swoje lawety wypożyczać wraz z kierowcą do transportu aut sprowadzanych z Niemiec, Francji czy Holandii. Nie poleca się bowiem holowania samochodów na dłuższych dystansach. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz