Artykuł sponsorowany

Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów na dziecko?

Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów na dziecko?
W wielu przypadkach alimenty stanowią drażliwą kwestię sporną pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy posiadają dziecko, jednak z różnych przyczyn nie wychowują go razem. Wówczas jedna ze stron zobowiązana jest do płacenia pewnych świadczeń finansowych na dziecko. Wysokość alimentów uzależniona jest głównie od możliwości zarobkowych rodzica. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż potrzeby dziecka rosną wraz z wiekiem, przez co niekiedy ustalona kwota może po czasie okazać się niewystarczająca. Wysokość alimentów może wówczas ulec zmianie – sprawdź, kiedy możemy się tego domagać.

Kiedy możemy ubiegać się o podwyższenie alimentów na dziecko?

W wyniku różnych zmian okoliczności, rodzic, pełniący funkcję opiekuna dziecka, może domagać się podwyższenia alimentów. Dotyczy to sytuacji, kiedy wydatki, związane z opieką nad dzieckiem, zwiększają się. Przyczyny mogą być różne – przykładowo rozpoczęcie nauki w szkole, co skutkuje koniecznością zakupu niezbędnego wyposażenia. Innym przykładem może być przewlekła choroba dziecka lub jego opiekuna. W takiej sytuacji oczywiste jest wystąpienie dodatkowych wydatków w postaci kosztów leczenia. Ponadto, jak zostało wspomniane, przy ustalaniu kwoty alimentów, pod uwagę brany jest przede wszystkim miesięczny dochód rodzica. Jeżeli jego przychody ulegną zwiększeniu, na przykład w wyniku awansu w pracy, to powinien on również płacić wyższe alimenty na dziecko. 

Pozew o podwyższenie alimentów

Chcąc uzyskać podwyższenie alimentów na dziecko, należy złożyć odpowiednie pismo do sądu rejonowego, właściwego dla osoby uprawnionej do alimentów. Wniosek powinien zawierać przyczynę konieczności podwyższenia ustalonej wcześniej kwoty oraz propozycję zmiany. Aby wniosek został przyjęty, wymagane jest udowodnienie, że nastąpiła faktyczna zmiana stosunków majątkowych. Druga strona może jednak nie zgodzić się z uzasadnieniem pozwu i odpowiedzieć na niego - złożyć wniosek o całkowite oddalenie powództwa lub uznać powództwo do określonej, niższej kwoty. 

Decydując się na złożenie pozwu o podwyższenie alimentów lub odpowiedzi na pozew, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata, doświadczonego w sprawach, dotyczących alimentów. Mowa tu przykładowo o mec. Magdalenie Bendyk-Stanek, prowadzącej własną Kancelarię Adwokacką. Specjalista udzieli nam merytorycznego doradztwa, pomoże skompletować dokumentację i wesprze w trakcie całej procedury. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz