Artykuł sponsorowany

Kiedy można dokonać rozbiórki budynku bez zgody urzędu?

Kiedy można dokonać rozbiórki budynku bez zgody urzędu?

Rozbiórka budynku może wydać się problematyczna – nie tylko pod względem praktycznym. I choć ciężki sprzęt nie będzie niezbędny za każdym razem, dopełnienie kwestii formalnych związanych z rozbiórką to nasz obowiązek. Przyda się także wsparcie fachowców oraz wiedza na temat tego, jak rozbiórki dokonać nie tylko szybko, lecz także bezpiecznie, bowiem każde tego typu działanie niesie potencjalne niebezpieczeństwo. Istotna jest również kwestia późniejszzego wywozu odpadków.

Kiedy pozwolenie na rozbiórkę nie jest wymagane?

Usuwanie z działki budynku, nawet bardzo starego, wymagać będzie pewnych przygotowań. Wiążą się one przede wszystkim z dopełnieniem wszelkich koniecznych kwestii formalno‐prawnych. Inną ważną sprawą jest zlecenie rozbiórki fachowcom, co przy większych budynkach jest wręcz niezbędne. Jedną z firm oferujących rozbiórki mechaniczne jest Beauty Bud.

O tym, jakie kwestie formalne będziemy musieli załatwiać przy okazji rozbiórki budynku, decyduje przede wszystkim wielkość oraz umiejscowienie obiektu. Niekiedy będzie wymagana zgoda urzędu, niekiedy będziemy mogli dokonać rozbiórki na drodze samego zgłoszenia tego faktu.

Bez pozwolenia rozbierzemy obiekty, które mają poniżej ośmiu metrów wysokości, stojące przy tym w mniejszej odległości od granicy działki, niż połowa ich wysokość.

Rozbiórki budynku bez pozwolenia możemy dokonać w przypadku tych obiektów, których postawienie nie wymaga pozwolenia na budowę. Obiekt nie może także podlegać ochronie jako zabytek. Oznacza to, że bez problemu, nie uzyskawszy urzędowego pozwolenia, możemy rozebrać na przykład wolnostojący, parterowy budynek gospodarczy oraz wiatę, której powierzchnia nie przekracza dwudziestu pięciu metrów kwadratowych. Bez problemu rozbierzemy także altanę śmietnikową oraz ogrodzenie.

Zgłoszenie rozbiórki – jak wygląda od strony formalnej?

Zamiar dokonania rozbiórki obiektu spełniającego podane powyżej wymagania należy zgłosić w starostwie powiatowym. Zgłoszenie tego typu obejmuje kilka niezwykle istotnych dla urzędu informacji. Podajemy w nim między innymi zakres prowadzenia robót rozbiórkowych, ich rodzaj, a także sposób prowadzenia.

Wymienione w zgłoszeniu prace możemy rozpocząć dopiero po trzydziestu dniach od jego złożenia – oczywiście jeśli urząd nie wyda decyzji, która sprzeciwi się rozbiórce. Jeśli to nie nastąpi, mamy dwa lata na dokonanie prac rozbiórkowych.

Obowiązek uzyskania pozwolenia po zgłoszeniu zamiaru rozbiórki możemy otrzymać na przykład wtedy, gdy prace mogą wpłynąć na pogorszenie warunków sanitarnych, stosunków wodnych lub stanu środowiska – wówczas do przeprowadzenia rozbiórki wymagane będzie zachowanie odpowiednich warunków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz