Artykuł sponsorowany

Kiedy możemy starać się o alimenty?

Kiedy możemy starać się o alimenty?

Alimenty to swego rodzaju świadczenie, którego celem, jest zapewnienie osobie uprawnionej do nich, konkretnych środków, które służą do pokrycia pewnych, uzasadnionych potrzeb. Analizując alimentowanie, warto wiedzieć, komu się należą i kto, biorąc pod uwagę wszelkie przesłanki, musi je regulować. O alimentach i konieczności płacenia tego świadczenia decyduje sąd.

Kto może starać się o alimenty?

W polskim prawie, sprawa osób, które mogą ubiegać się o świadczenie alimentacyjne, jest jasno określona. Świadczenia te pobierane są od najbliższych, a do tej grupy należą: dzieci biologiczne i przysposobione, małżonkowie po orzeczeniu rozwodu lub separacji oraz rodzice.

Kto musi płacić świadczenia alimentacyjne?

Sąd nakłada zobowiązanie, w postaci płacenia alimentów na danego członka rodziny. Podkreśla się, że między płatnikiem a osobą, która pobiera alimenty, musi być pokrewieństwo stopnia linii prostej. Osoby, które najczęściej zobowiązane są do płacenia świadczeń alimentacyjnych, to: rodzice na rzecz dzieci, zarówno biologicznych, jak i przysposobionych, jeden małżonek na rzecz drugiego – na wskutek rozwodu lub separacji oraz dzieci na rzecz rodzica.

Prawem rodzinnym, w tym konkretnie alimentami, zajmują się doświadczone kancelarie, takie jak Kancelaria Radcy Prawnego Krzysztof Kołyga.

Kiedy można się starać o alimenty?

Rozważając temat alimentów, na szczególną uwagę zajmuje również kwestia tego, kiedy można się o te świadczenia starać.

Prawo polskie zawiera dwie przesłanki, które definiują kiedy następuje możliwość otrzymania alimentów. Po pierwsze, odbywa się to ze strony uprawnionego, kiedy brak środków nie pozwala na zaspokojenie potrzeb, jak i ze strony zobowiązanego, gdzie możliwości zarobkowe i majątkowe nie pozwalają na wypłacanie żądanego świadczenia. Prawo informuje nas, że staranie się o alimenty może być różnie rozumiane. Biorąc pod uwagę alimenty na dziecko, uzasadnionymi potrzebami będzie zwyczajnie życie na poziomie, na którym żyją rodzice. Jeśli pod lupę weźmiemy alimenty wypłacane małżonkowi – nie stosuje się tej samej zasady. Kwota alimentów jest wówczas określana względem poziomu, który określa zaspokojenie wszelkich podstawowych potrzeb, takich jak żywność, opał lub opłaty.


Opracowanie:
Brzeg, Bolesława Chrobrego 14c lok. 3
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz