Artykuł sponsorowany

Kiedy możemy liczyć na zwrot podatku z zagranicy?

Kiedy możemy liczyć na zwrot podatku z zagranicy?

Wielu z nas pracuje poza granicami naszego kraju – czy to sezonowo, czy to przez cały rok. W trakcie takiej pracy oczywiście uiszczamy podatki, w tym podatek dochodowy. Jest on zresztą podstawowym źródłem dochodu budżetu każdego państwa. Nie płacimy go bezpośrednio – robi to za nas pracodawca. W większości przypadków jest on jednak nadpłacony, co pozwala na uzyskanie zwrotów. W przypadku pracy za granicą są to często niebagatelne sumy.

Czym jest zwrot podatku z zagranicy?

Pracodawca opłaca za pracownika podatek dochodowy już od pierwszej wypłaty. Robi to w formie zaliczek, co ułatwia cały proces, ale zwykle powoduje także nadpłatę podatku. Dzieje się tak dzięki różnego rodzaju ulgom obowiązującym w większości państw – między innymi kwocie wolnej od podatku. Aby jednak obliczyć, czy dany płatnik kwalifikuje się do niepłacenia podatku dochodowego, fiskus musi poczekać aż do zakończenia roku fiskalnego. Dopiero wtedy wiadomo, jaka była pełna kwota dochodów płatnika. Zaliczki są potrzebne, bo po tym czasie ściągnięcie podatków mogłoby być utrudnione. Nadpłacony podatek oczywiście odzyskujemy. Jeśli jednak zapłaciliśmy go w innym kraju, cała sprawa może być utrudniona. Jeśli chcemy to zrobić na własną rękę, znajdując się ponadto w Polsce, czeka nas mnóstwo papierkowej roboty i tłumaczenia dokumentów. Najlepiej jest powierzyć formalności profesjonalnej firmie pośredniczącej w załatwianiu zwrotu podatku z zagranicy, takiej jak Czemarmazowicz Małgorzata, doradca podatkowy. Biuro rachunkowe. Tylko dzięki temu uzyskamy pewność, że wszystkie kwestie zostaną dopięte na ostatni guzik. Profesjonalista ustali, czy w ogóle kwalifikujemy się do zwrotu podatku oraz jaka będzie jego kwota, a także termin wypłaty.

Co jest potrzebne, aby uzyskać zwrot podatków z zagranicy?

Dokumenty wymagane do uzyskania zwrotu podatków zapłaconych poza granicami Polski mogą się różnić w zależności od kraju. Zasadniczo są to potwierdzenia dochodu oraz zapłaconego podatku. Powinniśmy je otrzymać od pracodawcy w trakcie trwania umowy. Zwykle musimy także wypełnić konkretną deklarację podatkową, której kształt zależny jest od państwa, w którym obowiązuje. O zwrot podatku z zagranicy możemy ubiegać się tuż po zakończeniu pracy – oczywiście pod warunkiem, że nie podejmiemy jej ponownie w tym samym roku podatkowym. W zależności od kraju zwrot możemy uzyskać nawet od trzech do pięciu lat od momentu zakończenia pracy za granicą. O szczegóły najlepiej jest wypytać doradcę podatkowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz