Artykuł sponsorowany

Kiedy mężczyzna powinien iść do urologa?

Kiedy mężczyzna powinien iść do urologa?

Problemy zdrowotne intymnych części ciała zdarzają się równie często kobietom, jak i mężczyznom – ci drudzy jednak zdecydowanie rzadziej decydują się na pomoc lekarską, mają tendencję do ignorowania niepokojących objawów, tłumacząc sobie, że w końcu to minie. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wstyd oraz strach przed niekomfortowymi badaniami. Należy jednak pamiętać, że trudności z oddawaniem moczu czy erekcją mogą świadczyć o poważnych chorobach, takich jak rak prostaty. Z jakimi problemami powinniśmy bezzwłocznie udać się do urologa?

Problemy z prostatą

Wraz z wiekiem większość mężczyzn zauważa nasilające się problemy z oddawaniem moczu – osłabienie strumienia moczu, częste wypróżnianie, poczucie niepełnego wypróżniania. Odpowiedzialny za to jest łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH). Gruczoł, czyli prostata zaciska się na cewce moczowej, utrudniając wypróżnianie. Problemy pojawiają się zazwyczaj po 40-tym roku życia. Od tego momentu każdy mężczyzna powinien pamiętać o badaniach urologicznych, gdyż nieleczony i niekontrolowany rozrost prostaty może prowadzić w skrajnych przypadkach do zatrzymania moczu, co z kolei stanowi zagrożenie dla życia pacjenta.

Niekontrolowane oddawanie moczu

Kolejną trudnością z oddawaniem moczu są gwałtowne parcia na pęcherz oraz trudność lub całkowita niemożliwość powstrzymania mikcji, czyli wypróżniania. Jest to problem często dotykający pacjentów z BPH.

Profilaktyka nowotworów układu moczowo-rozrodczego

Każdy mężczyzna może zachorować na raka prostaty, nerek lub pęcherza. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, dlatego wszyscy panowie, którzy ukończyli 50 lat powinni pamiętać o corocznych badaniach urologicznych. Wyjątkiem są panowie, w których rodzinach już wcześniej zdarzały się przypadki choroby nowotworowej – powinni oni zacząć regularne badania już po ukończeniu 40. roku życia. Badania przeprowadzane są różnymi metodami – per rectum (palcem przez odbyt), przez badanie stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi, lub przez USG.

Problemy z seksem

Zaburzenia erekcji, spadek libido – objawy wpływające na jakość naszego życia seksualnego mogą świadczyć o bardzo poważnych chorobach, np. cukrzycy czy miażdżycy, a ponadto utrzymujące się przez dłuższy czas mogą prowadzić do problemów natury psychicznej – utrata pewności siebie, spadek nastroju, drażliwość. Szczególnie niebezpieczną chorobą jest priapizm, objawiający się bolesnymi, długotrwałymi i niekontrolowanymi wzwodami – w skrajnych przypadkach może on prowadzić do amputacji członka.

Pozostałe niepokojące objawy to na przykład ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu, zmiana koloru moczu (np. w wyniku obecności krwi), obrzęk jąder, wysypki i zaczerwienia w miejsach intymnych. Każda widoczna i odczuwalna zmiana powinna być bezzwłocznie skonsultowana z lekarzem. Profesjonalną pomoc z zakresu chorób układu moczowo-rozrodczego oferuje swoim pacjentom dr Marek Górecki, przyjmujący w swoim gabinetach we Wrocławiu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz