Materiał Partnera

Kiedy konieczny jest przegląd klimatyzacji?

Kiedy konieczny jest przegląd klimatyzacji?

Klimatyzacja w samochodzie to rozwiązanie, które pozwala na podróżowanie w komfortowych warunkach. Chociaż kojarzona jest wyłącznie z upalnymi letnimi dniami, świetnie sprawdza się również w porze zimowej – pozwala m.in. na szybsze odparowanie szyb, wpływając na lepszą widoczność. Aby układ klimatyzacji działał bez zarzutu, zaleca się wykonywanie regularnych przeglądów. Czy jest to jednak rzeczywiście konieczne?

Co obejmuje przegląd klimatyzacji?

Chociaż podstawą prawidłowego funkcjonowania układu klimatyzacyjnego jest częste użytkowanie klimatyzacji, istotną rolę odgrywają regularne przeglądy. Zaleca się, aby dokonywać tego co najmniej raz w roku – najlepiej po zakończeniu okresu zimowego. Wiosna jest bowiem optymalną porą – temperatura nie jest jeszcze tak wysoka, a i kolejki do firm diagnostycznych, takich jak np. Zapmax. P. Niedziółka, nie są zbyt długie.

Przegląd okresowy układu klimatyzacji obejmuje kilka czynności, wśród których wymienić należy sprawdzenie m.in.:

  • stanu sprężarki,
  • skuteczności chłodzenia układu,
  • ilości czynnika chłodzącego oraz uzupełnienie jego poziomu.

Jeżeli zachodzi taka konieczność, specjaliści przeprowadzą czyszczenie klimatyzacji. Chociaż istnieje kilka metod czyszczenia, za najbardziej skuteczną uważa się odgrzybianie ozonem. Jest to sposób, dzięki któremu możliwe jest efektywnie usunięcie grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów, pozbycie się dymu papierosowego, a nawet odkażenie wnętrza całego pojazdu.

Ile kosztuje przegląd klimatyzacji?

Nie da się określić jednej konkretnej ceny, którą trzeba zapłacić za przegląd klimatyzacji. Kwoty są dość zróżnicowane – zależą bowiem przede wszystkim od zakresu wykonywanych prac. Jeżeli, poza wykonaniem przeglądu, trzeba będzie uzupełnić płyn chłodzący, serwis doliczy koszt dodatkowej pracy oraz koszt płynu. Jeśli natomiast fachowcy zalecą czyszczenie klimatyzacji, trzeba będzie liczyć się z jeszcze wyższym kosztem – tutaj wiele też zależy od wybranej metody odgrzybiania.

Przegląd klimatyzacji – dlaczego warto?

Przegląd układu klimatyzacji nie jest koniecznością, dlatego wielu kierowców rezygnuje z tej czynności, chcąc w ten sposób ograniczyć koszty związane z eksploatacją pojazdu. To jednak poważny błąd, którego nie warto popełniać. Trzeba bowiem mieć świadomość, że od dobrego stanu poszczególnych elementów układu zależy wydajność klimatyzacji. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się przyjemnym powietrzem – zarówno latem, jak i zimą.

Warto przy tym pamiętać, aby przegląd przeprowadziła wyspecjalizowana firma. Nie musi to być ASO, może być każdy inny serwis posiadający wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.

Opracowanie:
Siedlce, Mickiewicza 35
tel. 515 776 778
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz