Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczne jest zastosowanie odblaskowych folii na znakach drogowych?

Kiedy konieczne jest zastosowanie odblaskowych folii na znakach drogowych?

Znaki drogowe obecne są przy każdej drodze publicznej, niezależnie od jej wielkości i natężenia ruchu drogowe – od małych dróg lokalnych, po liczące kilkaset kilometrów autostrady. W celu zwiększenia ich widoczności w trudnych warunkach pogodowych oraz po zmroku stosuje się nadruki na foliach odblaskowych.

Zadania folii odblaskowych

Folie odblaskowe jest jedną z dwóch metod wyróżnienia znaku na drodze – drugą jest stosowanie znaków o wielkości adekwatnej do prędkości obowiązujących na danej drodze. Obie te metody razem pozwalają sprawić, że znak jest widoczny i czytelny nawet z dużych odległości, co jest szczególnie istotne na drogach z dużą dopuszczalną prędkością. 

-Dzięki temu kierowca zyskuje nawet kilka sekund na podjęcie odpowiedniej decyzji, np. zmniejszenia prędkości czy zatrzymania się w wyznaczonym miejscu – mówi specjalista firmy Andros – Folie odblaskowe sprawiają, że znaki są widoczne z daleka nawet w ciemności oraz w trudnych warunkach pogodowych, np. w czasie mgły lub obfitych opadów deszczu.

Kiedy folia odblaskowa jest konieczna?

Folię odblaskową standardowo stosuje się w produkcji znaków wszelkiego rodzaju i wielkości – zarówno przy znakach formatu mini, używanych np. przy robotach drogowych oraz w wąskich uliczkach zabytkowych części miasta, jak i przy egzemplarzach wielkich, obecnych przy głównych jezdniach autostrad. Mimo to przepisy stwierdzają, że pokrycie znaków odblaskiem koniecznie jest przede wszystkim w miejscach słabo oświetlonych oraz w takich, w których należy dodatkowo wyeksponować znak, by był widoczny i czytelny z dużych odległości.

Rodzaje folii

Znaki drogowe wykonywane są poprzez naklejenie na blaszaną powierzchnię folii, na którą nasieniona została metodą druku cyfrowego lub sitodruku odpowiednia grafika. Folii tych znajdziemy na rynku kilka rodzajów:

  • Folia typu 1 – kulkowa. To podstawowa folia odblaskowa, zawierająca warstwę odblaskowych mikrokulek szklanych. Stosowana do znaków przy mało używanych i słabo oświetlonych drogach (np. na wsiach)
  • Folia typu 1 – pryzmatyczna. Wykonywana w technologii mikroreplikacji. Stosowana do znaków przy słabo oświetlonych drogach pozamiejskich o niskim natężeniu ruchu oraz tablic informacyjnych
  • Folia typu 2 – pryzmatyczna. Stosowana do znakowania dróg pozamiejskich i na przedmieściach.
  • Folia typu 3 – pryzmatyczna/fluor. To folia o wysokie kontrastowości i szerokokątnej optyce. Odbija światło z dużych odległości. Stosowana do znakowania autostrad i innych dóg szybkiego ruchu, strefy robót drogowych oraz w miastach, w miejscach niebezpiecznych, np. przejściach dla pieszych czy przejazdach kolejowych.
Folia transparentna. Stosowana jest do nanoszenia liter i grafik na folie odblaskowe.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz