Materiał Partnera

Kiedy konieczne jest wykonanie ekstrakcji zęba?

Kiedy konieczne jest wykonanie ekstrakcji zęba?

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, pełnią zdrowe zęby. Odpowiadają one za właściwe rozdrabnianie pokarmu, co ma wpływ na jego późniejsze trawienie. Piękny i pełny uśmiech to także duży atut, który ułatwia nam kontakty towarzyskie. Kiedy pojawiają się problemy z zębami, specjaliści robią co w ich mocy, by je wyleczyć. Czasami jednak konieczna jest ekstrakcja zęba. Dlaczego?

Na czym polega ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja to zabieg chirurgiczny, który przeprowadzany jest przez stomatologa bądź chirurga szczękowego. Polega na całkowitym usunięciu wybranego zęba lub zębów. Wyrwanie zęba możliwe jest dzięki przerwaniu włókien ozębnej, które łączą korzeń zęba z kością zębodołu. W ten specjalista usuwa zęby, które nie nadają się do leczenia.

Zanim stomatolog podejmie decyzję o ekstrakcji zęba, musi dokładnie zapoznać się ze stanem jamy ustnej pacjenta. Należy w tym celu wykonać zdjęcie pantomograficzne, które przedstawia anatomię zębów oraz usytuowanie i kształt ich korzeni. Zabieg wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym. Po jego przeprowadzeniu pacjent zobowiązany jest do wzmożonej kontroli jamy ustnej ze względu na możliwość wystąpienia powikłań.

Jakie są wskazania do ekstrakcji zęba?

Jak przekonuje pan Jacek Makowski – właściciel Gabinetu Stomatologicznego w Milanówku – dentyści traktują wyrywanie zębów jak ostatnią deskę ratunku. Zazwyczaj leczenie prowadzi się tak, by oszczędzić nawet najbardziej uszkodzony ząb. Niestety istnieją przypadki, w których nie jest to możliwe. Wśród najczęściej występujących wskazań do ekstrakcji zęba wymienić można:

  • martwicę i zgorzel miazgi zębowej,
  • ropnie przyzębne,
  • złamania korony zęba poniżej szyjki,
  • wady rozwoje np. zęby dodatkowe,
  • zatrzymane trzecie zęby trzonowe,
  • zęby, które nie nadają się do leczenia zachowawczego i protetycznego.

Bywa, że wskazaniem do ekstrakcji są też wady zgryzu. Leczenie ortodontyczne bardzo często nie może się odbyć bez wyrwania wybranych zębów, które uniemożliwiają założenie aparatu stałego.

Powikłania, które mogą pojawić się po zabiegu

Najczęściej występującym powikłaniem po ekstrakcji zębów jest ból. Aby go złagodzić stomatolodzy zalecają przyjmowanie środków przeciwbólowych. Jakiś czas po zabiegu, u pacjenta może utrzymywać się krwawienie. Zdarza się, że dochodzi także do ropnego zapalenia zębodołu. W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości najlepiej jest skonsultować się ze stomatologiem.

Cena zabiegu uzależniona jest od indywidualnej oferty danego gabinetu stomatologicznego. Musimy się jednak liczyć z wydatkiem rzędu 100-400 złotych. Koszt ekstrakcji będzie większy, jeśli w grę wchodzi usunięcie kilku zębów lub wyrwanie trzonowców. Wiąże się to bowiem z większym stopniem skomplikowania zabiegu.

Opracowanie:
Milanówek, Zawąska 11
tel. 22 724 82 89
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz