Artykuł sponsorowany

Kiedy kierowcy potrzebne jest ukończenie kursu kwalifikacji wstępnej i szkoleń okresowych

Kiedy kierowcy potrzebne jest ukończenie kursu kwalifikacji wstępnej i szkoleń okresowych

Przewóz osób i rzeczy samochodem ciężarowym lub autobusem to fach, który wymaga od wykonujących go osób sporej wiedzy i niemałych umiejętności. Jednocześnie każdy kierowca mający zamiar podjąć pracę w tej dziedzinie, w charakterze kierowcy zawodowego, musi liczyć się z tym, że wykonujący przewóz drogowy, pojazdami do prowadzenia których wymagane jest prawo jazdy kategorii C lub D, zobowiązany będzie do ukończenia odpowiedniej kwalifikacji wstępnej oraz uczestnictwa w szkoleniach okresowych.

Dla kogo kwalifikacja wstępna

Posiadanie prawa jazdy, nawet kilku kategorii, nie zawsze oznacza że można wykonywać pracę jako zawodowy kierowca. Dotyczy to zwłaszcza osób posiadających prawo jazdy kategorii C (możliwość prowadzenia pojazdów samochodowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony z wyjątkiem autobusów) lub D (możliwość prowadzenia autobusu). Wynika to z faktu, że w 2006 r. wprowadzono zmiany do ustawy o transporcie drogowym, które nałożyły obowiązkowe kształcenie na kierowców zawodowych przewożących osoby lub rzeczy, a co za tym idzie kierowca wykonujący przewóz drogowy ma obowiązek uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej oraz wymagany wpis w prawo jazdy w zakresie szkoleń takich jak:

  • kwalifikacja wstępna (pełna) - składa się z 280 godzin zajęć (260 godzin teorii i 20 godzin praktyki). Dotyczy tych kierowców którzy nie ukończyli 21 roku życia w przypadku prawa jazdy kategorii C/C1 lub 23 roku życia w przypadku prawa jazdy kategorii D/D1. Kandydaci na kierowców, którzy zawodowo zamierzają wykonywać przewóz drogowy osób lub rzeczy zobowiązani są udać się do ośrodka, takiego jak Jazda na max Ośrodek szkolenia kierowców i ukończyć kwalifikację wstępną oraz uzyskać wymagany wpis do prawo jazdy w przypadku, gdy po dniu 10 września 2008r. uzyskali prawo jazdy kategorii D/D1 (kierowcy autobusów) oraz gdy po dniu 10 września 2009r. uzyskali prawo jazdy kategorii C/C1 (kierowcy samochodów ciężarowych),
  • kwalifikacja wstępna przyspieszona - dotyczy kierowców z prawem jazdy kategorii C/C+E lub D/D+E. Obejmuje ona zazwyczaj ok 130-140 godzin i dotyczy tych kierowców którzy ukończyli 21 rok życia w przypadku prawa jazdy kategorii C/C1 oraz 23 rok życia w przypadku prawa jazdy kategorii D/D1, gdzie podobnie jak w kwalifikacji wstępnej zobowiązani są oni odbyć kurs jeśli uzyskali prawo jazdy kategorii C po 10.09.2009r. lub kategorii D po 10.09.2008r.,
  • kwalifikacja wstępna uzupełniająca - przeznaczona dla osób, które uzyskały uprawnienia w kategorii C/C1 po 10 września 2009r. lub D/D1 po 10 września 2008r. i które uzyskały kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępna przyspieszoną oraz zamierzają wykonywać przewozy innymi pojazdami samochodowymi niż te, dla których wymagane jest prawo jazdy odpowiadające zakresowi uzyskanej kwalifikacji.

Pamiętaj o szkoleniach okresowych

Osoby zainteresowane zawodowym przewozem rzeczy lub osób muszą spełnić szereg wymagań, które pozwolą im na uzyskanie miana kierowcy zawodowego, a co za tym idzie oprócz uzyskania odpowiedniego prawa jazdy oraz świadectwa kwalifikacji niezbędne jest także uczestnictwo w szkoleniach okresowych. Wynika to z faktu, że według obowiązujących i aktualnych przepisów prawnych każdy zawodowy kierowca, jeśli chce przedłużyć swoje uprawnienia do wykonywania zawodu, ma obowiązek odbycia co 5 lat szkolenia okresowego. Należy przy tym pamiętać, że w tym przypadku oprócz uczestnictwa w zajęciach teoretycznych (mających uaktualnić i odświeżyć wiedzę w zakresie obowiązujących zasad), kierowca do ukończenia szkolenia oraz celem uzyskania zdolności do pracy, musi powtórzyć także badania lekarskie i psychologiczne. Samo szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych obejmuje 35 godzin zajęć części teoretycznej.

Kursy kwalifikacji i szkolenia okresowe to niezbędne elementy rzeczywistości zawodowego kierowcy zajmującego się przewozem osób i rzeczy, przy czym oprócz spełnienia wymogów formalno-prawnych podnoszą i weryfikują one umiejętności kierowców, co z kolei przekłada się na jakość wykonywanych zadań i bezpieczeństwo na drogach.

Opracowanie:
Nysa, al. Wojska Polskiego 4
tel. 505 127 792
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz