Artykuł sponsorowany

Czym jest i jak przebiega Trening Słuchowy Johansena?

Czym jest i jak przebiega Trening Słuchowy Johansena?

Indywidualna Stymulacja Słuchowa Johansena (w skrócie IAS) jest skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych mających problemy ze słuchem, mówieniem i pisaniem. Ta metoda została stworzona przez doktora Kjelda Johansena – duńskiego psychologa z Bałtyckiego Laboratorium Badań nad Dysleksją. Metoda stosowana jest w wielu krajach na całym świecie, w tym: USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji i Austrii.

Na czym polega Indywidualna Stymulacja Słuchowa Johansena?

Centralne przetwarzanie słuchowe można usprawnić na przykład za pomocą muzyki. Podczas jej słuchania używamy obu półkul mózgowych. Część mózgu, która odbiera dźwięk, jest również zaangażowana w rozumienie języka. Dźwięki najpierw docierają do uszu, następnie do kory słuchowej w płatach skroniowych. Prawy płat skroniowy jest ważny dla percepcji tonacji, melodii, rytmu. Lewa półkula lepiej odbiera zmiany częstotliwości i intensywności, zarówno w muzyce, jak i w słowach. Lewa półkula analizuje napływające informacje. Prawa — wspiera integrację sygnałów muzycznych w jednolitą całość.

Trening Słuchowy Johansena opiera się na szczegółowej diagnostyce obejmującej audiometrię tonalną, lateralizację oraz testy w kierunku zaburzeń centralnego przetwarzania słuchowego. Na tej podstawie przygotowywany jest indywidualny program stymulacji słuchowej w postaci indywidualnie filtrowanej muzyki instrumentalnej, której słucha się codziennie przez 10 minut. Postępy terapii są sprawdzane co 4-8 tygodni, każdorazowo dziecko otrzymuje nową płytę CD z programem terapii. Cały program stymulacji trwa około 6-10 miesięcy. Każdy otrzymuje indywidualny program, który najlepiej odpowiada umiejętnościom słuchania i uczenia się podopiecznego.

Dla kogo jest kierowany Trening Słuchowy Johansena?

Nawet ludzie, którzy słyszą normalnie, mogą mieć problemy z przetwarzaniem bodźców słuchowych z różnych powodów. Polega to między innymi na nieprawidłowym różnicowaniu dźwięków, nierozumieniu wzorców dźwiękowych i trudnościach w rozumieniem zniekształconej mowy czy komunikatu w hałasie. Czynniki, które mogą przyczynić się do problemów z centralnym przetwarzaniem słuchowym obejmują:

  • częste zapalenie ucha środkowego,

  • predyspozycje genetyczne, np. dysleksja,

  • niedotlenienie podczas porodu,

  • urazy głowy.

IAS to efektywny sposób na pomoc osobom z zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Trening Słuchowy Johansena przeprowadzany np. w NZOZ Lar-Med skierowany jest do dzieci od około 3 roku życia, młodzieży i dorosłych, u których zauważa się trudności ze słuchaniem, mówieniem, pisaniem, opóźniony rozwój języka, zaburzenia koncentracji, nadwrażliwość na hałas, trudności w nauce języków obcych i u których zdiagnozowano dysleksję, ADHD lub autyzm.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz