Artykuł sponsorowany

Krzywa przegroda nosowa i jej konsekwencje zdrowotne

Krzywa przegroda nosowa i jej konsekwencje zdrowotne

Żaden człowiek na świecie nie ma perfekcyjnie prostej przegrody nosowej. Dopóki skrzywienie jest niewielkie i nie zakłóca procesu oddychania, nie ma się czym martwić. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy deformacja tej struktury anatomicznej zaczyna być problemem. I to poważnym. Jakie są konsekwencje zdrowotne mocno skrzywionej przegrody nosowej?

Krótka charakterystyka przegrody nosowej

Przegroda nosowa dzieli jamę nosa na dwie części. Zbudowana jest z części chrzęstnej oraz lemiesza i blaszki pionowej kości sitowej. Skrzywienie przegrody nosowej może mieć charakter wrodzony lub nabyty – zwykle pourazowy. Stopień deformacji jest cechą indywidualną. Zwykle nie rzutuje on na ogólny wygląd twarzy, lecz w niektórych przypadkach może mieć na niego wpływ. Jakie są objawy skrzywionej przegrody nosowej? Jak tłumaczy laryngolog z prywatnej kliniki LAR-MED – deformacja przegrody nosowej sprawia, że jedna z jam nosa jest węższa, co utrudnia oddychanie. Taka patologia sprzyja też częstym infekcjom górnych dróg oddechowych i ucha środkowego. Osoby ze skrzywioną przegrodą nosową często skarżą się na chroniczny katar, a nawet regularne krwawienia z nosa. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.



Groźne powikłania zdrowotne skrzywionej przegrody nosowej

Szczególnie groźne dla zdrowia jest skrzywienie przegrody powodujące częściową lub całkowitą niedrożność jednej z jam nosa. Osoby, które mają tego typu deformację, oddychają przez usta, przez co wprowadzają do organizmu większe ilości patogenów. Główną funkcją nosa jest ogrzewanie, nawilżanie i filtrowanie przepływającego przez niego powietrza. Jama ustna nie ma takich właściwości. Oddychanie przez usta zwiększa ryzyko infekcji, hiperwentylacji, a w przypadku dzieci – prowadzi do zaburzeń w rozwoju twarzoczaszki. Ponadto niedrożność nosa jest jedną z najczęstszych przyczyn chrapania i bezdechu sennego. Brak odpowiedniej wentylacji organizmu w czasie snu skutkuje rozdrażnieniem, problemami z koncentracją, a także niedotlenieniem narządów wewnętrznych. Stąd krótka droga do rozwoju chorób układu krążenia, które mogą stanowić zagrożenie dla życia.

Jak leczy się skrzywioną przegrodę nosową?

Metodą z wyboru jest septoplastyka, czyli zabieg chirurgiczny mający na celu korektę skrzywionej przegrody nosowej. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na wykonaniu małego nacięcia w przedsionku nosa, odchyleniu błony śluzowej i usunięciu lub wyprostowaniu zdeformowanego fragmentu przegrody nosowej. Po operacji lekarze wkładają do nosa opatrunki, które stabilizują tkanki i pochłaniają wysięk. Można je usunąć po kilkunastu godzinach po zabiegu. W celu zminimalizowania bólu pacjentowi podaje się środki przeciwbólowe i zaleca robienie zimnych okładów na nos. Co ważne, pacjent nie wymaga hospitalizacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz