Artykuł sponsorowany

Kiedy i w jaki sposób rozpocząć windykację należności?

Kiedy i w jaki sposób rozpocząć windykację należności?

Opóźniające się płatności i nierzetelni kontrahenci to typowy problem prowadzących działalność gospodarczą. Rozwiązaniem problemów z zatorem należności może być proces ich windykacji. Nie warto z nim zwlekać - im krótszy dług, tym łatwiej go odzyskać. Jak przeprowadzić windykację należności i z czyich usług skorzystać, jeśli chodzi o odzyskanie pieniędzy?

Wyłapanie długu

Im większa firma, tym więcej wystawianych faktur i przelewów z należnościami. W pewnym momencie przedsiębiorca nie jest sam w stanie wyłapać, kto zapłacił w terminie, a kto zalega z płatnością już długi czas. Wymaga to nie tylko zaangażowania, ale i czasu i systematyczności.

Duże firmy mogą pozwolić sobie na wprowadzenie monitoringu należności. Ma on na celu wyłapanie opóźniających się płatności i przypomnienie o nich kontrahentom w formie SMS czy maila. Niektórzy, szczególnie drobni przedsiębiorcy, którzy mają księgowość na zewnątrz przedsiębiorstwa lub prowadzą ją sami, faktycznie zapominają i po takim upomnieniu zapłacą za fakturę. Są jednak tacy kontrahenci, którzy nie płacą lub opóźniają płatność z premedytacją. W wypadku, gdy monitoring należności nie przyniesie efektów, trzeba sięgnąć po metodę windykacji należności.

Świeży dług

Proces windykacji można rozpocząć od razu, gdy nastąpi opóźnienie w płatności, czyli nawet następnego dnia po upływie daty zawartej na fakturze. Pierwsze działania powinny skupić się na telefonie do dłużnika, by przypomnieć o zapłacie. Można przy okazji rozpoznać jego intencję - czy faktycznie zapomniał o fakturze, czy z premedytacją wstrzymuje jej zapłatę. Jest to sposób polubowny, który ma na celu uchronić przedsiębiorcę przed procesem sądowym mającym na celu uregulowanie płatności.

Wszelkie sposoby na tzw. windykację miękką, podpowiedź, jakie dowody na nierzetelność dłużnika zbierać, a także późniejsze wsparcie na drodze sądowej uzyskamy w Kancelarii Prawno-Podatkowa Maciej Mazański. Warto zasięgnąć opinii doświadczonego radcy prawnego z widzą o finansach, żeby skierowanie sprawy do sądu stało się ostatecznością.

Konsekwencje pobłażliwości

Im dłużej zwlekamy z egzekwowaniem długu, tym trudniej będzie go odzyskać. Nieuczciwy kontrahent ma czas na upłynnienie swoich środków trwałych i ogłoszenie upadłości. Być może tak obraca pieniędzmi, że każdym zyskiem spłaca poprzednie długi i zamiast być pierwszymi w kolejce do zapłaty stajemy w długiej kolejce oczekujących na płatność.

Zwlekając z windykacją należności dajemy przyzwolenie na takie zachowanie. Być może kontrahent nie płaci z powodu bezkarności. Dokonując skutecznej windykacji należności możemy przy okazji dać mu nauczkę.

Nie musimy bać się utraty stałych klientów. Jeśli nasi najwięksi klienci nie płacą za nasze produkty czy usługi, to znaczy, że nimi nie są, a my tracimy tylko swój czas i pieniądze. Warto więc - ze wsparciem dobrego radcy prawnego - wzmocnić swoją asertywność i zadziałać na rzecz odzyskania należności.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz