Materiał Partnera

Kiedy i dlaczego warto zrobić przegląd roweru?

Kiedy i dlaczego warto zrobić przegląd roweru?

Lepsza połowa roku nadchodzi! Wiele osób z niecierpliwością wygląda cieplejszych dni, żeby wsiąść na dwa kółka. Niestety, początek sezonu może się opóźnić, gdy nasz rower okaże się niezdatny do jazdy. Tak jak samochód, tak też jednoślad potrzebuje regularnych przeglądów. Ma to znaczenie dla sprawności sprzętu i naszego bezpieczeństwa. Dlaczego warto pamiętać o przeglądzie roweru? Kiedy go zrobić?

Kiedy najlepiej zrobić przegląd roweru?

O tym, jak ważne są regularne przeglądy, wiedzą doskonale posiadacze samochodów. Niekiedy jednak rowery są w tych czynnościach pomijane. Niesłusznie! Choć to prosty mechanizm, wciąż jest w nim sporo elementów, które mogą się zepsuć, a przecież na rowerze jesteśmy znacznie gorzej chronieni. Zwykłe zacięcie łańcucha może spowodować, że wylądujemy na drzewie, w rowie, albo – co gorsza – pod kołami auta.

Rowery powinny być poddawane regularnym przeglądom. Raz do roku wystarczy, chyba że eksploatujemy swoje dwa kółka naprawdę intensywnie – mówi doradca ze sklepu rowerowego ScrapiBike w Górze Kalwarii. – Najlepiej wykonać przegląd przed rozpoczęciem sezonu rowerowego, czyli zanim w pierwszy ciepły dzień wskoczymy na siodełko. Takie wiosenne rowerowe zrywy mogą skończyć się źle dla roweru i jego właściciela, bo mechanizmy po poprzednim sezonie i wielomiesięcznym jesienno-zimowym przestoju nie są gotowe do jazdy.

Kiedy zaczyna się sezon rowerowy? To zależy od pogody w danym roku oraz tego, w jakich warunkach jeździmy. Dla niektórych sezon trwa cały rok. Jeżeli jednak czekasz na ocieplenie, końcówka zimy i przedwiośnie to odpowiedni czas na to, aby powierzyć rower fachowcom z serwisu rowerowego.

Na czym polega i co obejmuje przeglądu roweru?

W odróżnieniu od przeglądów samochodowych, przeglądy rowerowe nie kończą się na sprawdzeniu najważniejszych funkcji roweru. Można liczyć na naprawę tego, co uszkodzone, albo regenerację i konserwację wymagających tego części. Serwis rowerowy ScrapiBike oferuje trzy warianty przeglądów rowerów: mały, duży i kompleksowy:

  • W skład małego przeglądu roweru wchodzą: smarowanie łańcucha, kontrola ciśnienia opon, kontrola połączeń śrubowych, usuwanie luzów w łożyskach, regulacja hamulców, regulacja przerzutek.
  • Duży przegląd roweru obejmuje następujące czynności: smarowanie napędu, kontrolę ciśnienia w oponach, smarowanie łożysk piast, sterów i suportu, kontrolę połączeń śrubowych, regulację hamulców, regulację przerzutek.
  • Kompleksowy przegląd roweru obejmuje: czyszczenie i smarowanie napędu, kontrolę ciśnienia w oponach, smarowanie łożysk piast, steru i suportu, kontrolę połączeń śrubowych, regulację hamulców, regulację przerzutek, prostowanie haka przerzutki i centrowanie kół.

Jeżeli regularnie dbamy o rower, przegląd powinien wystarczyć. Jeżeli jednak dotychczas poświęcaliśmy mu mało uwagi, może się okazać, że przyda się też serwis rowerowy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz