Kiedy i dlaczego ubieramy choinkę?

Kiedy i dlaczego ubieramy choinkę?

Zwyczaj ubierania choinki zapoczątkowali Niemcy, następnie tradycja ta dotarła do Francji i Anglii. W Polsce pojawiła się między XVIII, a XIX wiekiem za sprawą zaboru pruskiego i stacjonujących na naszych terenach żołnierzy. Wówczas zwyczaj ubierania świątecznego drzewka przyjęła arystokracja. Na wsi pojawił się on dopiero w okresie międzywojennym. Kiedy tradycyjnie powinniśmy ubrać choinkę? Jak to zrobić? Kiedy rozebrać drzewko? Sprawdź.

Kiedy ubiera się choinkę?

Kościół katolicki pozwala ubrać drzewko na tydzień przed 24 grudnia.Tradycyjnie choinkę powinniśmy ubrać w wigilijny poranek. Wigilia Bożego Narodzenia jest czasem wspólnych przygotowań do Świąt, dlatego zwyczaj ozdabiania drzewka w tym dniu całą rodziną przyjął się bardzo szybko. 

Z czasem jednak presja wywierana przez sprzedawców, którzy wystawiali świąteczne produkty zaraz po Wszystkich Świętych, sprawiła, że Polacy często dekorują mieszkanie na kilka dni przez wigilią. Za tą decyzją często idą też względy praktyczne - w wigilię często nie mamy już bowiem czasu na ubieranie choinki.

Jaką choinkę kupić?

Zastanawiasz się, która choinka będzie lepsza – choinka żywa czy sztuczna? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Choinka sztuczna będzie zdobić nasze mieszkanie do momentu, aż jej nie złożymy. Jej igły nie będą opadać, więc unikniemy problemu z codziennym zamiataniem podłogi. Sztuczna choinka będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy małe dzieci i boimy się, że ostre igły żywego drzewka mogłyby je zranić. Sztuczna choinka co prawda jest droższa, niż żywa, lecz płacimy za nią tylko raz na kilka lat.

Żywa choinka to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą, by w ich domu na Boże Narodzenie rozchodził się piękny zapach lasu i igliwia. Decydując się na żywe drzewko, do wyboru mamy świerki, jodły oraz sosny. Możemy je kupić na specjalnych stoiskach przy supermarketach. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, by drzewko miało lśniące, żywo zielone igły, które mocno trzymają się gałęzi. Zaletą żywej choinki jest niewątpliwie jej zapach i wygląd. Po rozebraniu żywa choinka wyrzucona na śmietnik rozkłada się też szybciej, niż sztuczna.

Choinka

Jak ubrać choinkę?

Jak ubrać choinkę, by była ozdobą naszego mieszkania? Dekorując drzewko, warto połączyć ze sobą dwa kolory lub barwy w podobnym odcieniu – wówczas na pewno unikniemy kiczowatego efektu. Najpopularniejsze połączenia to:

  • biel i złoto,
  • czerwień i złoto,
  • choinka ubrana na biało,
  • choinka kolorowa.

Przystępując do ubierania choinki, w pierwszej kolejności zawieś lampki. Zacznij od czubka drzewka, a następnie równomiernie rozkładaj kabel na kolejnych gałęziach. Gdy skończysz, wepnij wtyczkę do prądu i zobacz, czy choinka jest oświetlona równomiernie. Następnie powieś na niej ozdoby świąteczne w wybranym kolorze. Na koniec zawieś na choince łańcuch, a czubek ozdób gwiazdą lub szpicem.

Do kiedy może stać choinka?

Kiedy tradycyjnie powinno się rozebrać choinkę? Znanych jest kilka koncepcji. Według pierwszej z nich drzewko świąteczne należy rozebrać w święto Objawienia Pańskiego, czyli wypadające 6 stycznia Święto Trzech Króli.

Druga z nich na pytanie „do kiedy trzymać choinkę?” odpowiada, że powinniśmy to robić do Niedzieli Chrztu Pańskiego, która obecnie przypada po Święcie Trzech Króli. Choinkę możemy też rozebrać 2 lutego, w Święto Matki Bożej Gromnicznej. 

Ostateczny termin rozebrania drzewka zależy obecnie najczęściej od uwarunkowań praktycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz