Artykuł sponsorowany

Kiedy i dlaczego stosuje się obrotowe lampy ostrzegawcze?

Kiedy i dlaczego stosuje się obrotowe lampy ostrzegawcze?

Migająca lampa na dachu samochodu zazwyczaj nasuwa nam skojarzenie z określoną służbą. Najczęściej, widząc je, myślimy policji, straży pożarnej czy pogotowiu ratunkowym, a nieco rzadziej o służbach technicznych czy wodociągach. Zastosowanie takiego oświetlenia regulowane jest przepisami, a wykorzystanie go w celach prywatnych stanowi wykroczenie karane mandatem.

Światła ostrzegawcze a przepisy ruchu drogowego

Szczegółowe zasady wykorzystania lamp ostrzegawczych regulują przepisy kodeksu drogowego. Paragraf 38 określa sytuacje, w których mogą być wykorzystane niebieskie i żółte światła pulsujące, natomiast paragraf 52, kiedy mogą być używane dodatkowe światła i reflektory, w tym również światła pulsacyjne. I tak ustawa dopuszcza:

  • niebieskie światło pulsacyjne w połączeniu z sygnałem dźwiękowym,
  • niebieskie światło pulsacyjne bez sygnału dźwiękowego
  • żółte światło pulsacyjne

Niebieskie sygnały zarezerwowane są dla służb ratunkowych, z tym że wyłącznie pierwszy z nich odnosi się do sytuacji, w których pośpiech jest niezbędny dla:

  • ratowania ludzkiego życia,
  • zapobiegania ciężkiemu uszczerbkowi na zdrowiu,
  • zapobiegania zagrożeniom porządku publicznego,
  • zapobiegania zagrożeniu bezpieczeństwa publicznego,
  • ścigania osób zbiegłych,
  • utrzymania poważnych wartości materialnych.

Niebieskie światło przy braku sygnału dźwiękowego, podobnie jak żółte światło pulsacyjne, ma wyłącznie charakter ostrzegawczy. Tego typu światła wykorzystywane są zarówno w formie ruchomej – jeśli znajdują się na dachu samochodu służb technicznych – jak i w postaci stałego oświetlenia, montowanego na przykład na szlabanach, barierkach, zaporach czy innych przeszkodach drogowych. Tego typu oznakowanie mogą stosować samochody biorące udział w różnego typu akcjach patrolowych, drogowych, w transporcie niestandardowych ładunków, uczestniczące w akcjach ratunkowych podczas klęsk żywiołowych i wiele innych.

Jakie warunki powinno spełniać światło ostrzegawcze?

Oświetlenie, które pełni rolę ostrzegawczą, nie może być przypadkowe. O jego charakterze i parametrach decydują odpowiednie normy. Jedną z nich określa europejski regulamin dotyczący świateł ostrzegawczych ECE-R65. Zawiera on wskazówki dotyczące zarówno rozkładu światła, jak i sposobu mocowania lampy czy jej znaczenia. Normy europejskie spełniają lampy ostrzegawcze zespolone, jakie oferuje firma HP Fonica Sp. z o.o. W specyfikacji technicznej homologacja ECE-R65, czyli zgodność z wymogami europejskimi, zaznaczona jest dużą literą E wraz z dodatkowymi znakami.

Inną ważną wskazówką jest sposób mocowania lamp ostrzegawczych. Norma DIN 14620 odnosi się do takiego sposobu mocowania, który uniemożliwia zmianę położenia świateł. Aby takie mocowanie było możliwe, niezbędna jest odpowiednia konstrukcja świateł. Ponieważ tego typu oświetlenie ma informować o zagrożeniu, bardzo istotnym parametrem jest jego natężenie. Efektywną wartość oblicza się na podstawie specjalnego wzoru, a określa symbolem Je. W precyzyjnym określaniu tego parametru duże znaczenie ma rodzaj wykorzystanej żarówki – LED-owej lub ksenonowej. Przyjmuje się zasadę, że w otwartym terenie światło ostrzegawcze powinno być pięć razy jaśniejsze, a w ruchu drogowym dziesięć razy jaśniejsze w stosunku do światła otoczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz