Kiedy dziecko płaci alimenty na rodzica?

Kiedy dziecko płaci alimenty na rodzica?

W określonych przypadkach rodzice od swych dorosłych dzieci mogą domagać się świadczeń alimentacyjnych. Jeżeli istnieje potrzeba i dany rodzic sobie nie radzi, dzieci są zobligowane są go wesprzeć. Przeczytaj, w jakich przypadkach rodzic może domagać się alimentów od dzieci. Sprawdź, kiedy alimenty nie przysługują. Dowiedz się, jakie są formy dochodzenia świadczeń?

Strony www Strony www

Kiedy powstaje obowiązek alimentacyjny?

Obowiązek alimentacyjny powstaje w sytuacji, kiedy rodzic żyje w niedostatku i nie dysponuje środkami utrzymania wystarczającymi do zaspokojenia swoich podstawowych, uzasadnionych potrzeb. Jeżeli źródłem dochodu osoby starszej jest wyłącznie emerytura w bardzo niskiej kwocie, to jest to najsolidniejsza z przesłanek wskazująca na wystąpienie obowiązku alimentacyjnego wobec rodziców.

Dziecko, na które będzie nałożony ten obowiązek, musi posiadać określone możliwości i środki finansowe, które pozwolą mu na utrzymanie zarówno siebie, jak i potrzebującego rodzica. By wypłacać świadczenia rodzicom musi również być pełnoletnie. Wypłacenie świadczeń alimentacyjnych w tym przypadku nastąpi, jeżeli sąd stwierdzi wystąpienie obu wspomnianych wyżej przesłanek łącznie.

Jak starać się o świadczenia alimentacyjne?

Najbardziej komfortową sytuacją przy ustaleniu alimentów jest ugoda stron jeszcze przed wniesieniem pozwu do sądu. Musimy jednak pamiętać, że ugoda ta powinna być zgodna tak z literą prawa, jak i z zasadami współżycia społecznego (art. 144 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Nie zawsze jest to jednak możliwe. Warto jest więc zgłosić się na konsultację do prawnika, który doradzi sposoby postępowania w danej sytuacji i pomoże w całym procesie.

W jakich sytuacjach alimenty nie przysługują rodzicom?

Należy pamiętać, że podstawą oddalenia pozwu o alimenty są wychowawcze zaniedbania rodziców w stosunku do dzieci. Jednak nie wszystkie prowadzą do utraty praw alimentacyjnych. Kwestie tego typu regulują stosowne przepisy prawa. Niechcące płacić alimentów dziecko musi w toku procesu dowieść, że żądanie rodzica stoi w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Z założenia jest to zadanie niełatwe, brak bowiem kompletnej definicji i kodyfikacji wspomnianych tu zasad.

Istnieją za to określone sytuacje, gdzie zaniedbania opiekuńczo-wychowawcze rodziców przybierają charakter rażący. W takich okolicznościach będzie to powód do oddalenia wniosku o alimenty na rodzica. Tak dzieje się w przypadku, gdy:

  • wystąpiło zachowanie godzące w życie lub zdrowie jednego z członków rodziny;
  • naruszona została godność imienia członka rodziny;
  • naruszone zostały dobra osobiste członków rodziny;
  • opisana sytuacja, w której rodzic nie ma środków do życia została przez niego stworzona umyślnie w celu pobierania składek od dziecka;
  • dziecko samo żyje w niedostatku z winy rodzica.

Udowodnienie powyższych sytuacji prowadzi do zlikwidowania obowiązku alimentacyjnego. W przypadku rażących naruszeń ze strony rodzica zatem, nie ma on szans na alimenty.

Kto najczęściej występuje o alimenty?

Ten typ świadczeń alimentacyjnych dotyczy często rodzin o charakterze patologicznym i tych rodziców, którzy nie mają zbudowanych zbyt głębokich więzi ze swoimi dziećmi. Sytuacja, w której dzieci same z siebie nie czują obowiązku pomocy potrzebującym rodzicom jest już złym znakiem świadczącym, że w rodzinie mogło dochodzić do zachowań dysfunkcyjnych.

Warto wiedzieć, że dorosłe dziecko także może domagać się wsparcia finansowego od rodziców. Obowiązek ten obciąża krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Taki obowiązek powstaje w przypadku, gdy dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie i potrzebuje dofinansowania. Wiek nie ma tutaj znaczenia, wszystkie uzasadnione, podstawowe potrzeby muszą być zaspokojone. Należą do nich mieszkanie, wyżywienie, ubranie czy opłacenie nauki.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży