Artykuł sponsorowany

Kiedy dochodzi do zasiedzenia nieruchomości?

Kiedy dochodzi do zasiedzenia nieruchomości?

W prawie cywilnym istnieje instytucja znana, jako zasiedzenie nieruchomości. To jedna z form nabycia własności gruntu lub budynku. By do niego doszło nie jest potrzebne orzeczenie sądu. Konieczne jest jednak wydanie przez sąd formalnego potwierdzenia. Istnieją też pewne warunki, jakie musi spełnić przyszły właściciel, aby mógł przejąć nieruchomości. Kiedy w takim razie można mówić o zasiedzeniu nieruchomości?

Czym jest zasiedzenie nieruchomości?

Najczęściej nabycie cudzej nieruchomości jest potwierdzone umową i przekazaniem pełnych praw do niej nowemu właścicielowi. Czasem jednak następuje z mocy prawa i na skutek upływu czasu. Taką formą przejęcia nieruchomości jest zasiedzenie, do którego dochodzi, gdy osoba niebędąca prawowitym właścicielem nieruchomości zachowuje się jak właściciel. Opłaca stosowne podatki, łoży na naprawy i utrzymanie budynków itp. Jednocześnie prawowity właściciel zaniedbuje swoje uprawnienia i pozwala by to ktoś inny wszystkim się zajmował. Kwestie związane z zasiedzeniem regulują art. 172-176 Kodeksu cywilnego oraz art. 609-610 Kodeksu postępowania cywilnego. Warto wiedzieć, że zasiadywać mogą osoby fizyczne, ale też prawne.

Warunki konieczne do sądowego uznania zasiedzenia

By nabyć nieruchomość gruntową, budynkową lub lokalową poprzez zasiedzenie trzeba złożyć w sądzie rejowym stosowny wniosek. W przygotowaniu dokumentów pomoże kancelaria mająca w zakresie usług konsultacje prawne obejmujące nieruchomości. Jednakże do stwierdzenia zasiedzenia dojdzie tylko, gdy spełnione zostaną pewne warunki. Pierwszym z nich jest nieprzerwane samoistne posiadanie nieruchomości. Polega to na tym, że osoba niebędąca formalnym właściciel zachowuje się jak właściciel i chce być za niego uważana. Do tego ponosi koszty związane z jej użytkowaniem. Natomiast drugim warunkiem jest czas samoistnego posiadania. Zasiedzenie w dobrej wierze można stwierdzić po 20 latach. Do uznania zasiedzenia w złej wierze musi upłynąć 30 lat.

Warto nieco rozjaśnić terminy podane powyżej. Zasiedzenie w dobrej wierze ma miejsce, gdy osoba władająca nieruchomością nie wie, że ma ona prawowitego właściciela. Często do takich sytuacji dochodzi, gdy dzieci odziedziczyły działkę i dom po rodzicach, ale nie uregulowały spadkowych formalności. Zasiedzenie w złej wierze zachodzi, gdy władający gruntem wie, ze ma on prawowitego właściciela. Na przykład kupił go od osoby, która nie była jego jedynym właścicielem. Mimo tego gospodaruje na nim i opłaca podatki. W obu sytuacjach po upłynięciu określonego czasu właściciel może udać się do firmy takiej jak Kancelaria Adwokacka Bartosza Dziusa by przygotować wniosek o zasiedzenie. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, potwierdzenie będzie tylko formalnością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz