Artykuł sponsorowany

Kiedy długoterminowy wynajem samochodu opłaca się osobie prywatnej?

Kiedy długoterminowy wynajem samochodu opłaca się osobie prywatnej?

Długoterminowy najem to stosunkowo nowa, ale i coraz popularniejsza forma finansowania pojazdów zarówno dla firm, jak i dla osób fizycznych. Atrakcyjne, nowoczesne samochody, niski koszt i wygoda tego rozwiązania sprawia, że najem długoterminowy zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Sprawdzamy, kiedy długoterminowy najem samochodu opłaca się osobie prywatnej.

Czym jest najem długoterminowy?


Wynajem długoterminowy samochodu to odpłatna umowa na czas określony pomiędzy wynajmującym a najmującym – w tym przypadku osobą fizyczną. Najem ten to pewien rodzaj abonamentu, który nie wymaga angażowania znacznych środków, jakie trzeba byłoby ponieść kupując auto. Podobnie jak w leasingu, najemca może wpłacić niewielki wkład własny, od 10-30%, obniżając tym samym miesięczną ratę lub wynająć pojazd bez wkładu własnego. Najemca zobowiązuje się do wnoszenia stałej, ustalonej w umowie opłaty. Tym, co odróżnia najem długoterminowy samochodu od leasingu, to zdecydowanie niższe raty miesięczne oraz fakt, że auto po zakończeniu umowy nie stanie się własnością najemcy, lecz wróci do wynajmującego. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane wtedy, gdy użytkowanie wynajętego auta będzie nam potrzebne jedynie przez czas trwania umowy, czyli od 12 do 60 miesięcy. Osoba decydująca się na najem długoterminowy pojazdu jest zwolniona praktycznie ze wszystkich formalności, które wiążą się z posiadaniem samochodu. Po wygaśnięciu umowy pojazd wraca do wynajmującego, a najemca może podpisać umowę na kolejny samochód.

Zalety korzystania z wynajmu długoterminowego


Największą zaletą korzystania z wynajmu długoterminowego jest bez wątpienia przewidywalny, stały koszt miesięczny. Rata, która została ustalona w umowie, obowiązuje przez cały okres jej trwania i nie ulega zmianie. W dodatku najem długoterminowy oznacza także kompleksową obsługę. Najemca nie musi wykupować ubezpieczenia, co jest szczególnie korzystne dla osób, które z różnych przyczyn zmuszone są do opłacania wysokich składek. Obsługa serwisowa, księgowa, administracyjna czy obsługa serwisowa pojazdu w całości leżą po stronie wynajmującego – jedyny dodatkowy koszt, jaki ponosi najemca, to koszt paliwa. 

Najemcy mogą wybierać spośród różnych marek i modeli samochodów, więc nie trudno znaleźć auto, które będzie odpowiadało ich potrzebom. Dobre wypożyczalnie samochodów dbają o to, aby wybór aut był możliwie jak najszerszy, a także o doskonały stan techniczny swojej floty. W przypadku awarii czy wypadku nawet z winy najemcy, wszystkie koszty ponosi firma wypożyczająca, a na czas naprawy zapewnia auto zastępcze – dodaje nasz rozmówca z wypożyczalni samochodów Tanie Auto 24 w Łodzi.

Najem długoterminowy – kiedy opłaca się osobie fizycznej?


Najem długoterminowy opłaca się szczególnie tym osobom, których zdolność kredytowa jest niewystarczająca, aby zaciągnąć kredyt na zakup pojazdu. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się również wtedy, gdy zależy nam na tym, aby nie obniżać zdolności kredytowej, np. w trakcie starań o kredyt hipoteczny. Wynajem długoterminowy nie obniża zdolności kredytowej, ponieważ umowa nie stanowi w żaden sposób zobowiązania bankowego. To także świetne rozwiązanie dla osób, które chcą użytkować komfortowe, nowoczesne auto, na których zakup nie jest ich obecnie stać. Warto także zastanowić się nad wynajmem długoterminowym pojazdu, jeżeli nie pokonujemy w ciągu roku zbyt dużej ilości kilometrów. Umowa najmu długoterminowego obejmuje limit kilometrów i im niższy jest ten limit, tym niższa jest wysokość miesięcznego zobowiązania. Dzięki temu wszystkie koszty i zmartwienia związane z eksploatacją samochodu zostawiamy firmie wynajmującej, a my możemy korzystać z pojazdu za stosunkowo niewielką kwotę. Długoterminowy najem doskonale sprawdza się także u osób, które pracują sezonowo i na ten czas potrzebują busa, aby wygodnie się przemieszczać czy przewieźć towar. Zazwyczaj zakup busa takim osobom się zwyczajnie nie opłaca, ponieważ po zakończeniu sezonu, pojazd stałby nieużytkowany i narażał właściciela jedynie na niepotrzebne, dodatkowe koszty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz