Artykuł sponsorowany

Kiedy dach wymaga remontu?

Kiedy dach wymaga remontu?

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji domu. Pozwala ochronić jego wnętrze przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Nic dziwnego, że wykonywanie regularnych przeglądów i usuwanie usterek jest tak ważne – pozwala zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców, ale też estetykę obiektu. Przeprowadzenie remontu jest konieczne w sytuacji, gdy dach zaczyna przeciekać, ale też można go wykonać, planując zaadaptowanie strychu na poddasze. 

Kiedy należy wymienić dach?

Głównym czynnikiem warunkującym konieczność wymiany dachu jest jego uszkodzone pokrycie. W momencie zauważenia nieprawidłowości należy jak najszybciej podjąć kroki prowadzące do usunięcia usterki. Tylko profesjonalne i prawidłowe wykonanie prac pozwoli uniknąć przecieków, które to z kolei doprowadzają do zniszczeń budynków. Innym powodem przemawiającym za naprawą dachu jest jego niska atrakcyjność wizualna. Bez względu na rodzaj wybranego pokrycia – po latach traci ono swoje walory estetyczne. Aby dom cały czas prezentował się pięknie, warto zainwestować w nowy dach.

Do ważnych powodów przemawiających za jego wymianą można również zaliczyć zaatakowanie konstrukcji dachowej przez owady, pojawienie się grzyba domowego na elementach nośnych czy też zauważenie pęknięć konstrukcji. Jak widać, ustalenie momentu, w którym konieczne jest wykonanie nowego dachu wymaga przeprowadzania regularnych przeglądów.

Jak przygotować się do wymiany dachu?

W sytuacji, gdy planujesz wymienić całe pokrycie dachu, zgodnie z przepisami prawa budowlanego musisz zasięgnąć opinii rzeczoznawcy. Pozwoli on ocenić stan techniczny dachu, głównie w zakresie jego więźby. Czynność ta pozwala ustalić, czy część nośna nie jest uszkodzona, a jeśli tak, to wskazane są miejsca, w których należy usunąć usterki. Specjaliści z firmy Invest-Dach zaznaczają, że wymiana poszycia to wymagające przedsięwzięcie. Najprostsze, z uwagi na sposób montażu, jest odnowienie dachówki. W tym przypadku konieczne jest jedynie poprawienie zniszczonych elementów. Sama dachówka, bez względu na to, czy ceramiczna, czy cementowa, jest zaliczana do poszyć o ciężkim charakterze. Już na etapie projektowania architekci zwracają uwagę na ciężar całej konstrukcji i jej dopasowanie do struktury obiektu. Dzięki precyzyjnemu dopasowaniu typu materiału do budowy w momencie przeprowadzania napraw nie jest już konieczne szukanie pomocy u specjalistów czy też wzmacnianie więźby dachowej. W przypadku dachów wykonanych z blachodachówki bądź gontu cała naprawa przybiera dużo szerszą skalę. Konieczne jest bowiem zdemontowanie starego poszycia i wymienienie go na nowe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz