Materiał Partnera

Kiedy da się odzyskać utracone dane z dysku twardego?

Kiedy da się odzyskać utracone dane z dysku twardego?

Dyski twarde to bardzo delikatne i wrażliwe podzespoły komputerowe, które wymagają szczególnego traktowania. Tym bardziej, że zapisywane są na nich istotne dane, których utrata może okazać się dotkliwa dla posiadacza sprzętu komputerowego. Czasami bowiem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do uszkodzenia dysku twardego i utraty wartościowych danych. Na szczęście nie zawsze usterka prowadzi do nieodwracalnej utraty zapisanych informacji. Sprawdź, kiedy można odzyskać dane.

Rodzaje uszkodzeń dysków twardych

Uszkodzenie dysku twardego to bardzo częsty przypadek, który może zdarzyć się nagle. Dochodzi do tego m.in. na skutek uszkodzeń logicznych lub uszkodzeń mechanicznych.

Poprzez uszkodzenia logiczne należy rozumieć naruszenie integralności struktury logicznej danych. Nie są one więc spowodowane usterką samego nośnika, a innymi czynnikami, takimi jak np. przerwy w dostawie prądu, skoki napięcia, błędy oprogramowania – wyjaśnia specjalista z firmy KAMICOM Kamil Krzysiak. Natomiast do uszkodzeń mechanicznych dochodzi na skutek uderzeń, wstrząsów, wysokiej wilgoci czy temperatury, a także różnego rodzaju odkształceń.

Czy wszystkie dane zapisane na dysku da się odzyskać?

Zarówno uszkodzenia logiczne, jak i uszkodzenia mechaniczne skutkują utratą danych zapisanych na dysku. W większości przypadków informacje można odzyskać, ale użytkownik komputera musi pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Odzyskanie danych z uszkodzonego dysku będzie prawdopodobnie możliwe, jeśli nie doszło do ponownego uruchomienia komputera. Niestety, często zdarza się tak, że nie mając świadomości przyczyny niedziałania sprzętu użytkownik ponownie go uruchamia – niestety bezskutecznie.

Odzyskanie danych zapisanych na uszkodzonym dysku może być utrudnione lub całkowicie niemożliwe, jeśli właściciel sprzętu podejmie próbę samodzielnego odzyskania informacji. Chęć naprawy usterki zwykle skutkuje nieodwracalną utratą zapisanych danych – jeżeli nie wszystkich, to na pewno ich części. Co prawda istnieją specjalne programy pozwalające na odzyskanie informacji, ale nie wszystkie są jednakowo skuteczne.

Chcesz odzyskać cenne dane z dysku? Zdaj się na profesjonalistów

O ile informacje zapisane na dysku nie są dość cenne, można podjąć próbę samodzielnego ich odzyskania. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie zawsze takie działanie zakończy się powodzeniem.

Jeżeli jednak na dysku były zapisane ważne dane – prywatne lub firmowe, warto zdać się wiedzę i umiejętności specjalistów. Ich doświadczenie stanowi gwarancję bezpiecznego odzyskania plików z dysku. Profesjonaliści w swojej dziedzinie nigdy nie pracują na oryginalnych nośnikach – przed przystąpieniem do pracy wykonują kopię binarną, dzięki czemu ewentualne uszkodzenie skopiowanego dysku nie wpłynie na bezpieczeństwo danych.

Pamiętaj, że prawdopodobieństwo odzyskania danych z uszkodzonego nośnika jest dużo większe, gdy próby podejmą się specjaliści. Dlatego warto skorzystać z ich usług.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz