Materiał Partnera

Kebab i wiele więcej – kilka słów o specjałach kuchni tureckiej

Kebab i wiele więcej – kilka słów o specjałach kuchni tureckiej

Czy wiesz, że kuchnia turecka posiada bardzo długą, liczącą kilka tysięcy lat tradycję? Co więcej - niektóre z opracowanych wówczas metod przyrządzania potraw, nadal są stosowane. W Europie, część dań, a w szczególności tych, które oparte są na swobodnych połączeniach składników, na stałe zagościły w menu.  W Polsce największą popularnością cieszy się kebab. Niemniej jednak, nie jest to jedyne danie, które warto spróbować. Przeczytaj, jakie jeszcze są specjały kuchni tureckiej.

Kebab – numer jeden wśród fast foodów

W Polsce największym zainteresowaniem wśród fast foodów cieszy się turecki kebab. Jest to potrawa, która zdetronizowała nawet tradycyjne zapiekanki i hot- dogi. Niemniej jednak, punktów gastronomicznych, w których można go zakupić jest tak wiele, że niekiedy trudno trafić na prawdziwy, bliskowschodni smak. Czym więc powinien charakteryzować się dobry kebab? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na mięso. W niektórych punktach bowiem nie ma rusztu pionowego, więc mięso jest odmrażane i odgrzewane w mikrofalówce. Wówczas danie traci wiele walorów smakowych. Ważny jest również wybór rodzaju mięsa. Warto zaznaczyć, że turecki kebab powinien być przygotowany na bazie baraniny, niemniej jednak Polacy upodobali sobie drób i mięso wołowo-baranie. Zwolennicy kebabów powinni też zdecydować, czy chcą zjeść danie na talerzu – w wersji obiadowej, czy może w tortilli, knyszy lub picie.

Szaszłyki w tureckim wydaniu

Każda osoba, która zasmakowała smaku mięsa, przyrządzanego i doprawionego w Turcji, bez wątpienia będzie chciała ponownie powrócić do tego smaku. Dobrym pomysłem na szybką, małą przekąskę jest wybór tureckiego szaszłyka mięsnego. Jest to potrawa, składająca się z kawałków grillowanego mięsa, które jest nadziane na szpikulec. Istotę smaku poczuć można dzięki tradycyjnym, tureckim sposobem przyprawiania.

Gdzie można zamówić tureckie jedzenie?

Co prawda, punktów gastronomicznych, zajmujących się przyrządzaniem i sprzedażą tradycyjnych, tureckich dań jest wiele. Niemniej jednak, największą pewność, że dostajemy dania w wysokiej jakości mięs, przygotowane według bliskowschodniej receptury, zyskamy, kupując dania w restauracji Gyros Hot. Punkt gastronomiczny, prowadzony przez Annę Abou Daoud jest zlokalizowany we Wrocławiu i funkcjonuje od 2013 roku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży, serwowane na miejscu i na wynos dania zachwycają podniebienia klientów, którzy rozkochali się w orientalnych smakach kuchni. Warto zaznaczyć, że dostępne są tam:

  • kebaby,
  • różnego rodzaju sałatki,
  • dania obiadowe dla dzieci i dla dorosłych,
  • gyros,
  • szaszłyki,
  • pizza i wiele innych dań.
Opracowanie:
Wrocław, gen. Romualda Traugutta 69 lok. 1c
tel. 71 346 09 55
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz