Materiał Partnera

Każdy kierowca musi mieć ubezpieczenie OC

Każdy kierowca musi mieć ubezpieczenie OC

Co oznacza skrót OC? Jest to odpowiedzialność cywilna, zatem ubezpieczenie OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich posiadaczy samochodów, a także w innych przypadkach, jak na przykład prowadzenie działalności rolniczej. Ubezpieczenie to ma chronić wszystkich uczestników ruchu drogowego – zarówno pieszych, jak i rowerzystów i innych kierowców, a także właścicieli przydrożnego mienia.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Aby móc wykonywać jakąś aktywność, która może grozić uszczerbkiem zdrowia lub mienia innych osób, należy wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Obowiązek ten wynika z ustawy, zatem także i zakres oraz sposób działania tego ubezpieczenia wynika z ustawy, nie zaś z umowy ubezpieczeniowej, tak jak w przypadku innych ubezpieczeń dobrowolnych. Z przepisów prawa także wynika to, że za jazdę samochodem bez aktualnego OC możemy zapłacić mandat. Wprowadzenie obowiązku wykupywania ubezpieczenia OC nastąpiło z tego względu, że poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym należy się rekompensata, a tę łatwiej uzyskać od towarzystwa ubezpieczeniowego lub firmy ubezpieczeniowej, niż od osoby cywilnej, która była sprawcą wypadku czy kolizji drogowej. Trzeba też dodać, że ubezpieczenie OC chroni nie tylko osoby poszkodowane w wypadku czy uszkodzone mienie, ale także, w pewien sposób, samego sprawcę. Poruszamy się pod drogach różnego rodzaju autami i jeśli przytrafi nam się, choćby jadąc w korku, wjechać w tył auta przed nami i będzie to wyjątkowo ekskluzywny i drogi model, mogłoby się okazać, że nie stać nas nawet na naprawę zderzaka w takim aucie. Posiadanie ubezpieczenia OC daje nam wyjście z takiej sytuacji, ponieważ to ubezpieczyciel płaci za naprawę. Dla nas karą jest utrata zniżek na ubezpieczenie, jeśli dorobiliśmy się ich przez lata bezszkodową jazdą. Mechanizm ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej daje też znaczące uproszczenie w konfliktach pomiędzy uczestnikami wypadku drogowego o to, kto był sprawcą, a kto jest poszkodowanym.

Ubezpieczenie OC w ruchu międzynarodowym

W Polsce wprowadzono obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, z uwagi na otwieranie się naszych granic, a więc stosunkowo nie dawno. Tak właśnie jest w większości krajów na świecie – do ruchu dopuszczane są wyłącznie pojazdy posiadające aktualne OC. Dzięki temu, że samochody w Polsce także ubezpiecza się w firmach takich ja Centrum Ubezpieczeń Rey 14 oraz wielu innych, możemy swobodnie poruszać się samochodami po wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz całego świata. Stawki na ubezpieczenie OC mogą nam się wydawać wysokie, lecz w ogólnym rozrachunku są one dla nas korzystne i opłacalne, bowiem koszt odpowiedzialności za szkodę zwykle znacznie przewyższa koszt składek.

Opracowanie:
Sosnowiec, 3 Maja 1
tel. 32 290 56 70
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz