Artykuł sponsorowany

Katakumba a kolumbarium. Dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Katakumba a kolumbarium. Dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Najpowszechniejszym sposobem grzebania zmarłych w Polsce jest składanie trumny z ciałem zmarłego w grobie ziemnym lub murowanym. Wiedza wielu z nas na tym się kończy. Możliwości pochówku jest jednak więcej. Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba kremacji. Jest to spowodowane m.in. kurczącą się przestrzenią na cmentarzach. Urna z prochami zmarłego może być złożona w kolumbarium. Czym ono jest? I dlaczego nie jest tym samym, co katakumba?

Jak mówi ekspert z Piwnice Grobowe Zbigniew Wrona: Kolumbarium i katakumba stanowią zupełnie różne sposoby grzebania zmarłych i nie należy ich ze sobą mylić, a już tym bardziej używać tych pojęć zamiennie.

Czym jest kolumbarium?

W Polsce coraz powszechniejsze są kremacje. Niegdyś dla wielu wierzących chrześcijan niedopuszczalna ze względów wyznaniowych, obecnie staje się przymusem. Na cmentarzach zaczyna brakować miejsc. Możliwości pogłębiania grobów są ograniczone, konieczne jest spełnienie szeregu wymagać, aby tego dokonać. Coraz gęstsza zabudowa mieszkalna uniemożliwia pozyskanie zgody na stworzenie nowych cmentarzy. Wreszcie dochodzą względy ekologiczne. Spopielone zwłoki nie rozkładają się w ziemi, a mogą być na nieograniczony czas złożone np. w kolumbarium.

Kolumbarium jest budowlą cmentarną najczęściej o kształcie prostopadłościanu. Służy do przechowywania spopielonych szczątek zmarłego w urnie. Może stanowić zbiorowy grobowiec nawet dla kilkuset osób. Miejsce w kolumbarium wykupuje się podobnie, jak miejsce na cmentarzu. Jest ono oznaczone zazwyczaj płytą nagrobną, którą bliscy i rodzina zmarłego mogą odwiedzać i pielęgnować.

Co to jest katakumba?

Katakumby to cmentarz podziemny, zwany obecnie również piwnicą grobową i znany jest od czasów starożytnych. Słynnym i ważnym dziedzictwem kulturowym są zwłaszcza katakumby wczesnochrześcijańskie, w których zachowały się malunki dokumentujące działalność pierwszych chrześcijan.

Współczesna katakumba w niczym nie przypomina tej starożytnej. Obecnie jest to grobowiec betonowy, nazywany też piwnicą grobową. Prefabrykowane wcześniej elementy betonowe montuje się w ziemi, aby móc w nich złożyć trumnę z ciałem zmarłego. Grobowce mogą być kilkupoziomowe. Powszechną praktyką jest zapobieganie późniejszego braku miejsca na cmentarzu czy też problemu posiadania grobów w dużej odległości jeden od drugiego i wykupienie wielopoziomowych piwnic grobowych. Umożliwia to złożenie wielu trumien pod jednym nagrobkiem bez potrzeby organizowania ekshumacji.

Podstawowe różnice między kolumbarium i katakumbą

Zasadniczą różnicę stanowi rodzaj pochówku. W kolumbarium składane zostają skremowane zwłoki, których spopielone szczątki są umieszczane w urnie. Kolumbarium jest budowlą, w której wnęki na urny są umiejscowione nad powierzchnią gruntu.

W piwnicy grobowej (również krypta grobowa, grobowiec betonowy) składana jest trumna z ciałem, a budowana jest pod ziemią. Katakumba jest najbardziej zgodna ze sposobem grzebania chrześcijan, którzy w Polsce stanowią większość. Jak więc widzisz, kolumbarium i katakumba to całkowicie różne pojęcia, których zdecydowanie nie należy ze sobą mylić.

Oceń artykuł (2)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz