Kaszuby – kraina jezior na północy Polski. Co warto tam zobaczyć?

Kaszuby – kraina jezior na północy Polski. Co warto tam zobaczyć?

Położone w północnej części Pomorza Kaszuby są jednym z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionem w Polsce. Zachwycają licznymi jeziorami, spokojnymi lasami i wzgórzami, z których rozciągają się niesamowite widoki. Jakie miejsca warto zobaczyć w tym regionie? Poznaj najciekawsze z nich.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Droga Kaszubska

Jeśli masz mało czasu, ale wciąż chciałbyś odwiedzić Kaszuby, jest na to sposób. Bowiem to właśnie w tym regionie znajduje się Droga Kaszubska – jedna z najpiękniejszych tras na Pomorzu. Zaczyna się w miejscowości Garcz, a potem biegnie przez Chmielno, Brodnicę Dolną, Ostrzyce aż do podnóża najwyższego pomorskiego wzniesienia – Wieżycy.

Całą trasę można pokonać w niecałe pół godziny, jednak warto zarezerwować sobie na nią nieco więcej czasu. Po drodze czekają takie widoki, że szkoda nie uwiecznić ich na zdjęciu! Warto też zatrzymać się w malowniczo położonych wsiach. Największą z nich jest Chmielno, które wielokrotnie zdobywało tytuł Perełki Pomorza. Inną ciekawą atrakcją jest wiatrak w Ręboszewie, spod którego rozciąga się przepiękny widok na panoramę Kaszub.

Jezioro Ostrzyckie

Jezioro Ostrzyckie przez wielu uważane jest za najładniejsze jezioro na Kaszubach. Nad wodą sporo jest przyrody i ciszy, a mało komercji. To idealne miejsce na wypoczynek, jeśli marzą Ci się wakacje w stylu slow. Nad jeziorem czekają atrakcje zarówno dla plażowiczów, jak i miłośników sportów wodnych. Można tutaj przyjechać także w inne pory roku, gdyż miejsce to jest wprost idealne do spokojnych spacerów.

Wieżyca – najwyższe wzniesienie w regionie

Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem w regionie i na całym Niżu Europejskim (ma 328,6 m n. p. m.). Porasta je piękny bukowy las objęty ochroną w formie rezerwatu. Aby wejść na szczyt, należy zostawić samochód na płatnym parkingu u podnóża wzniesienia i około 15-minutowym spacerem udać się na szczyt.

Na górze wznosi się dostępna odpłatnie drewniana wieża widokowa, z której rozciąga się przepiękny widok na pobliskie lasy, Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Wieża na Wieżycy liczy 182 stopnie i 35 metrów wysokości. To jedno z tych miejsc turystycznych na Kaszubach, które są idealnym pomysłem na wycieczkę dla miłośników przyrody i pięknych widoków.

Kaszubski Park Etnograficzny

Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach to najstarszy skansen w Polsce. Został założony w 1906 roku! Niegdyś był dużo mniejszy, dzisiaj zajmuje rozległą powierzchnię 22 ha nad jeziorem Gołuń, na której rozsiane są zabytkowe zabudowania wiejskie z okresu od XVII do XX wieku. W skansenie można podziwiać chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, karczmę, wiatraki, kościoły a także budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Na jego zwiedzanie trzeba zarezerwować co najmniej 2 godziny!

skansen

Zamek w Bytowie

Bytów leży na południowym krańcu Kaszub. To historyczny ośrodek, który wspominany jest w dokumentach jeszcze z XII wieku. W XIV wieku został zagarnięty przez Krzyżaków, których ślady widać w mieście do dzisiaj. Jednym z nich jest właśnie zamek, którego budowa zaczęła się w XIV wieku. Budowla od czasów średniowiecza do dziś po części zachowała swoją gotycką formę.

Obecnie na zamku mieście się hotel, ale budowla jest też udostępniona do zwiedzania dla turystów. Warto ją zwiedzić i zobaczyć również pobliski Rynek w Bytowie i gotycką wieżę – pozostałość dawnego kościoła św. Katarzyny.

Kamienne Kręgi w Węsiorach

Będąc na Kaszubach możesz również zobaczyć tajemnicze kamienne kręgi w Węsiorach. Miejsce to jest wyjątkowe – podobno można poczuć w nim magiczną aurę. Kamienne kręgi zostały podobno stworzone 2 tysiące lat temu przez lud Gotów, który żył tutaj na przełomie ery przez 200 lat.

Kamienne kręgi to coś na kształt miejsca świętego, przy którym chowano ludzi. Odkryto tutaj kurhany i groby. Ponoć przy kręgach w Węsiorach spotykała się starszyzna plemienia. Mówi się również że mogą być one swoistym kalendarzem astronomicznym.

Koło kamiennych kręgów warto też zejść nad malownicze Jezioro Długie

Kolegiata w Kartuzach

Kartuzy to stolica Kaszub. Znajduje się tam piękna kolegiata i jezioro klasztorne, wokół którego można spacerować. Tak naprawdę są to dwa jeziora – Klasztorne Małe i Duże. Do jeziora Małego można zejść wprost z miejskich traktów spacerowych. Wzdłuż brzegu wytyczono tam ścieżkę dydaktyczną – tzw. Aleję Filozofów.

Pozostałością klasztoru, który kiedyś się tutaj znajdował, jest kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pochodzi ona z XIV wieku i nawiązuje do życia tutejszych mnichów. Dach kolegiaty ma niecodzienny kształt wieka od trumny, a ponad głowami wiernych, którzy wchodzą do kościoła porusza się wahadło w kształcie anioła z kosą. Budynek klasztoru został rozebrany, ale zachowały się klasztorne obiekty gospodarcze, refektarz i jedyny ocalały erem. Najcenniejszym zabytkiem kartuskiej kolegiaty jest ołtarz główny wykonany w formie tryptyku w 1444 roku w Gdańsku.

Kaszuby to przepiękny region w północnej części kraju. Zastanawiasz się, gdzie jeszcze warto pojechać na urlop? Poznaj inne najpiękniejsze pojezierza w Polsce.  

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz