Kaszel suchy czy mokry? Jakie są rodzaje kaszlu?

Kaszel suchy czy mokry? Jakie są rodzaje kaszlu?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać rodzaj kaszlu? Kaszel suchy, mokry, alergiczny czy może krtaniowy? Postawienie prawidłowej diagnozy jest ważne w ustaleniu choroby i podjęciu odpowiedniego leczenia. Zanim wybierzesz się do lekarza, poznaj charakterystyczne objawy związane z chorobami układu oddechowego. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu i dowiedz się, co na kaszel jest najbardziej skuteczne.

Kaszel suchy czy mokry?

Kaszel dzieli się ze względu na jego charakter:

 • Kaszel suchy – to kaszel, w którym nie dochodzi do wykrztuszania wydzieliny. Jeśli dopadła cię infekcja wirusowa, na początku zwykle męczy cię duszący kaszel. Możesz odczuwać swędzenie, drapanie i uczucie suchości. Przyczyną może być astma oskrzelowa, ale także problemy z sercem.
 • Kaszel mokry – określany jest też jako kaszel produktywny. Pojawia się, gdy dochodzi do nagromadzenia dużej ilości wydzieliny. Kaszel mokry towarzyszy ostrym stanom zapalnym oskrzeli, płuc oraz mukowiscydozie.

Jaka są przyczyny kaszlu?

Kaszel można podzielić również ze względu na przyczynę:

 • Kaszel krtaniowy – lekarze określają jako „szczekający”, zwykle pojawia się w nocy. Przyczyną może być zapalenie lub inne problemy z krtanią, w tym wady rozwojowe i torbiele.
 • Kaszel tchawiczny – pojawia się z powodu zapalenia lub zalegania ciała obcego w tchawicy.
 • Kaszel alergiczny – jest spowodowany działaniem roztoczy, pyłków, kurzu czy zanieczyszczenia powietrza. Charakterystyczne dla osób uczulonych są napady kaszlu, szczególnie w okresie jesiennym lub wiosennym.
 • Kaszel w czasie jedzenia lub picia – przyczyną mogą być problemy z przewodem pokarmowym, w tym refluks żołądkowo-przełykowy.
 • Kaszel palacza – czyli kaszel charakterystyczny dla osób palących. Przyczyną jest zaleganie w płucach wielu szkodliwych substancji smolistych, które mogą doprowadzić do raka płuc. Jeśli palisz papierosy i dokucza ci uporczywy kaszel, jedynym skutecznym lekiem może być szybkie rzucenie palenia.  

Uporczywy kaszel w nocy

Kaszel dzieli się też ze względu na porę pojawienia się objawów:

 • Kaszel wieczorny – jeśli po położeniu się do łóżka, nie możesz powstrzymać odruchu kasłania, być może masz problemy z zatokami. Nadmiar wydzieliny spływa w okolicę nosa i gardła i powoduje nadwrażliwość. Kaszel pojawiający się przy zmianie pozycji na leżącą może też wynikać z problemów z refluksem żołądka.
 • Kaszel nocny – uporczywy kaszel w nocy i nad ranem pojawia się w czasie infekcji, chorób oskrzeli, astmy, a także przy refluksie żołądkowo-przełykowym.
 • Kaszel poranny – jest charakterystyczny dla infekcji górnych i dolnych dróg oddechowym i wynika z potrzeby odkrztuszenia zalegającej w nocy wydzieliny.

Przewlekły i ostry kaszel

Kaszel dzieli się ze względu na czas trwania:

 • Kaszel ostry – to męczący kaszel, który trwa nie dłużej niż 3 tygodnie. Zwykle wynika z infekcji górnych lub dolnych dróg oddechowym, a także dotyczy alergików. Jeśli objawy trwają do 8 tygodni lekarze określają taki kaszel jako podostry. W tym czasie może pojawić się nadwrażliwość na zbyt suche lub zimne powietrze.
 • Kaszel przewlekły – trwa ponad 8 tygodni. Przyczyną może być przewlekła alergia, astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, nowotwory, refluks lub niektóre przyjmowane leki, dlatego koniecznie trzeba zgłosić się do internisty, który postawi właściwą diagnozę i skieruje do specjalisty.

Kaszel i powikłania

Można wyróżnić też rodzaje kaszlu ze względu na dodatkowe powikłania:

 • Kaszel z wymiotami – jeśli pojawia się u dzieci w czasie infekcji, zwykle nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak dochodzi do wyjątkowo intensywnych napadów kaszlu wraz z wymiotami, przyczyną może być astma lub mukowiscydoza.
 • Kaszel z krwią – pojawia się przy ostrym zapaleniu oskrzeli, płuc lub w czasie gruźlicy. Może wynikać również z niewydolności serca.
 • Kaszel a nietrzymanie moczu – problemy z nietrzymaniem moczu mogą pojawić się w wyniku nagłego i intensywnego kaszlu szczególnie u osób w podeszłym wieku. Inne powikłania związane z uporczywym odruchem związanym z odkrztuszaniem wydzieliny to także bóle mięśni w okolicy klatki piersiowej i brzucha.

Co jest dobre na kaszel?

Dobór leków zależy od przyczyny i rodzaju kaszlu. Lekarze mogą zalecić stosowanie leków rozszerzających oskrzela, preparatów przeciwhistaminowych lub przepisać antybiotyki. W łagodnych infekcjach leczenie można wspomagać syropami z apteki lub domowymi sposobami na kaszel.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz