Materiał Partnera

Kasy i drukarki fiskalne – zakup, serwis i naprawa

Kasy i drukarki fiskalne – zakup, serwis i naprawa

Jeśli planujesz założyć własną firmę, przed Tobą wiele wyzwań i trudnych decyzji do podjęcia. Jedna z nich jest zakup kasy fiskalnej lub drukarki – większość branży objęte jest rozporządzeniem Ministra Finansów, nakazującym posiadanie tego urządzenia. Co więcej, nawet jeśli taka konieczność Ciebie nie dotyczy, warto zainteresować się jej zakupem, ze względu na wciąż zmieniające się przepisy. Sprawdź, jaki sprzęt fiskalny warto wybrać.

Jaki sprzęt fiskalny wybrać?

Na rynku istnieje szeroki wybór kas i drukarek fiskalnych. Aby podjąć decyzję o zakupie, warto poznać różnice, między kasami fiskalnymi oraz drukarkami. Kasy fiskalne są urządzeniami, działającymi samodzielnie, które możemy zaprogramować pod sprzedaż konkretnych towarów. Kasa taka drukuje paragony fiskalne, a wszystkie dane dotyczące towarów zaprogramowane są bezpośrednio w urządzeniu. Programowanie kasy możesz wykonać samodzielnie, jednak możesz także skorzystać z pomocy firm, oferujących serwis, naprawę, a także szkolenie z obsługi urządzenia. Kasy fiskalne przeznaczone są jedynie do sprzedaży detalicznej.

Drukarki fiskalne to natomiast urządzenia, potrzebujące wsparcia. Oznacza to, że urządzenie to, aby działać, musi być podpięte do sprzętu komputerowego z zainstalowanym programem sprzedażowym. To za pomocą programu wystawiane są faktury oraz drukowane paragony, ponadto posiada on szereg funkcji dodatkowych, jak zbieranie informacji o obrocie handlowym i stanie towarów. Drukarka fiskalna jest więc urządzeniem bardziej zaawansowanym, jednak co za tym idzie również droższym – zwłaszcza jeśli weźniemy pod uwagę również zakup sprzętu komputerowego.

Kasa fiskalna jest więc najlepszym wyborem, kiedy posiadasz małą firmę, nie chcesz inwestować zbyt dużo w sprzęt fiskalny lub oferta Twojego przedsiębiorstwa nie jest zbyt rozbudowana. Zakup drukarki fiskalnej jest natomiast lepszym rozwiązaniem dla osób prowadzących kilka punktów sprzedażowych, posiadających szeroki asortyment produktów.

Kasy fiskalne ONLINE

Nową kategorią urządzeń fiskalnych, którą zgodnie z ustawą podpisaną 1 maja 2019 roku od stycznia bieżącego roku muszą wprowadzić do swoich firm niektórzy podatnicy, są kasy fiskalne ONLINE. Urządzenia te  komunikują się z Repozytorium, czyli Centralnym Rejestrem Kas, co pozwala na zapis w Repozytorium szeregu danych, takich jak:

  • raporty dobowe,
  • paragony fiskalne,
  • dokumenty niefiskalne,
  • zdarzenia,
  •  a także informacje o dokonanych przeglądach okresowych.

Aby poprawnie korzystać z kasy fiskalnej ONLINE, użytkownik kasy rejestrującej musi mieć dostęp do Internetu, gdyż to za jego pomocą kasa będzie łączyć się cyklicznie z Repozytorium.

Usługi serwisowe i naprawa kas fiskalnych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dn. 28.11.2008 każda kasa lub drukarka fiskalna musi co dwa lata przejść obowiązkowy przegląd techniczny. Zajmują się nim profesjonalne firmy oferujące sprzedaż oraz świadczące usługi serwisowe kas i drukarek fiskalnych, takie jak Eltel-Elwag Kasy fiskalne, wagi, metkownice.

Skorzystać z serwisu warto jednak nie tylko wtedy, kiedy jest to wymagane – niesprawna kasa fiskalna może przysporzyć wiele problemów, więc kiedy tylko zauważysz jakieś nieprawidłowości lub pojawią się wątpliwości co do działania niektórych funkcji, warto taką sytuację zgłosić firmie zajmującej się naprawą i serwisem kas fiskalnych. W zależności od wagi problemu możesz wtedy liczyć na wsparcie techniczne na drodze telefonicznej, poprzez pocztę elektroniczną lub osobistą wizytę przedstawiciela firmy w celu sprawdzenia, lub naprawy kasy bądź drukarki fiskalnej.

Opracowanie:
Szczecin, Pocztowa 26 lok. U1
tel. 91 484 26 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz