Materiał Partnera

Kasy fiskalne. Jakie standardy muszą spełniać?

Kasy fiskalne. Jakie standardy muszą spełniać?

W zakładach handlowych czy usługowych kasa fiskalna jest obowiązkowa. To element wyposażenia, który pozwala na precyzyjną rejestrację obrotu oraz ustalenie wysokości podatku, jaki należy zapłacić od sprzedaży detalicznej. Wybór kasy nie może być przypadkowy. Sprawdź, jakie modele pasują do konkretnego profilu działalności i jakie standardy muszą spełniać.

Ministerstwo Rozwoju i Finansów przedkłada przedsiębiorcom jasne wytyczne co do miejsc, w których korzystanie z kas fiskalnych jest obligatoryjne. Takich punktów jest w Polsce coraz więcej, a należą do nich firmy z wielu branż — motoryzacyjnej, metalurgicznej, audiowizualnej, kosmetycznej, przewozowej, medycznej i wielu innych. Jeśli Twoja działalność zalicza się do nich, a osiągane obroty przekraczają ustalony próg (20 000 zł w przypadku nowej firmy), wówczas musisz kupić kasę fiskalną.

Co warto wiedzieć przed zakupem kasy fiskalnej?

Zanim zdecydujesz się na zakup kasy fiskalnej, poznaj wszystkie dostępne na rynku modele. Szeroki asortyment urządzeń oferowanych przez 3XL System Łódź obejmuje produkty stacjonarne i przenośne, w różnych rozmiarach i wyposażeniu. Przed zakupieniem któregoś z nich, określ budżet, jaki przeznaczasz na inwestycję, charakter prowadzenia działalności, a także wielkość bazy towarowej, jaką dysponujesz.

Wśród kas fiskalnych znajdziesz:

  • kasy systemowe z wagą,
  • kasy dedykowane korporacjom taksówkarskim,
  • kasy z kopią elektroniczną,
  • kasy z kopią papierową,
  • małe i średnie kasy fiskalne,
  • kasy mobilne.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania firm z różnych sektorów na korzystanie z kasy fiskalnej, rośnie liczba urządzeń wyposażonych w dodatkowe funkcje. I tak, oprócz sumowania obrotu i wystawiania paragonów mogą one dodatkowo:

  • umożliwiać płatności bezgotówkowe, a więc mieć opcję homologacji,
  • być kompatybilne z urządzeniami wspierającymi rejestrowanie sprzedaży w Twoim punkcie, tj. wagą, skanerem, czytnikiem kodów kreskowych czy szufladą kasową,
  • wystawiać kopie paragonów w formie papierowej lub elektronicznej.

Fiskalizacja kasy fiskalnej

Bez względu na to, jaką kasę fiskalną wybierzesz, będzie ona podlegała obowiązkowi fiskalizacji. Co to oznacza? Po zakupie musisz zarejestrować urządzenie w urzędzie skarbowym, w którym rozliczasz się z podatku. Następnie kasę trzeba poddać synchronizacji. To jednorazowy proces służący temu, aby moduł współpracował prawidłowo z pamięcią kasy fiskalnej. Potwierdzeniem udanej fiskalizacji jest wydrukowanie raportu dobowego. Proces przeprowadzany jest pod okiem certyfikowanego pracownika z punktu sprzedaży i serwisu kas fiskalnych. Tak zaprogramowane urządzenie jest gotowe do pracy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz