Materiał Partnera

Kasacja samochodu. Przebieg procesu

Kasacja samochodu. Przebieg procesu

Kasacja pojazdu jest procedurą całkowitej likwidacji danego środka lokomocji. Przeprowadza się ją zazwyczaj wtedy, gdy nie ma innych alternatyw, bo samochód jest w tak złym stanie technicznym, że jego sprzedaż po prostu nie wchodzi już w grę. Aby przeprowadzić w pełni legalną oraz sprawną kasację samochodu musimy dopełnić kilku formalności, a także znaleźć odpowiedni skup, który przyjmie od nas pojazd i zajmie się jego likwidacją.

Jak dokonać kasacji samochodu?

Porzucone, stare, zapomniane, zaniedbane i całkowicie lub w dużej części niesprawne – takich samochodów najlepiej od razu się pozbyć. Doprowadzenie ich do tego stanu nie jest być może łatwe, ale ząb czasu, wypadki i inne zjawiska działają czasem bez naszego udziału. Stopniowo doprowadzają one auto do momentu, w którym jego naprawa przestanie być jakkolwiek opłacalna – podobnie zresztą jak sprzedaż w formie pojazdu. Taki samochód nadaje się już wyłącznie na złom i właśnie tak powinniśmy go traktować – jako odpad, zbiór niefunkcjonalnych elementów nadających się wyłącznie do recyklingu. Aby pozbyć się tego rodzaju samochodu i trochę przy tym zarobić, powinniśmy rozważyć przeznaczenie go na kasację. Dobrze jest znaleźć skup, który zaoferuje dobre stawki i profesjonalną obsługę, taki jak Skup Samochodów - Auto Złom. Mamy wówczas pewność, że cały proces zostanie wykonany z poszanowaniem wszelkich względów bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska, a także legalnie pod względem formalności, jakie stoją po stronie firmy kasacyjnej. Podobnie jest z zakresem usług dodatkowych. Kasacja kasacją, ale zwykle auto, które będziemy chcieli jej poddać, będzie na tyle niesprawne, że konieczne będzie jego przetransportowanie na lawecie (lub innym pojeździe do tego przeznaczonym).

Etapy kasacji samochodu

Przed przystąpieniem do organizacji kasacji auta musimy zebrać niezbędne dokumenty. Należą do nich między innymi dowód rejestracyjny danego pojazdu. W zależności od różnych okoliczności związanych z brakiem dowodu rejestracyjnego będziemy musieli także przygotować inny dowód potwierdzający dane naszego pojazdu, taki jak zaświadczenie potwierdzające, który uzyskamy w wydziale komunikacji urzędu miasta lub gminy. Do innych dokumentów, które mogą być przydatne, należą także umowa kupna‐sprzedaży – będziemy jej potrzebowali przede wszystkim wówczas, gdy auto nie zostało jeszcze przerejestrowane, a w dowodzie znajdują się dane poprzedniego właściciela. Możliwości jest wiele, dlatego najlepiej skontaktować się bezpośrednio z placówką prowadzącą skup samochodów – wtedy z pewnością dowiemy się, jakie dokumenty będą niezbędne w naszym przypadku. Po przygotowaniu dokumentów i zaprezentowaniu ich w skupie przekazujemy auto i otrzymujemy zaświadczenie o przyjęciu auta do kasacji. Z unieważnionymi tablicami rejestracyjnymi oraz dowodem rejestracyjnym i protokołem kasacji udajemy się do odpowiedniego wydziału komunikacji urzędu miasta i gminy. Musimy tego dokonać w maksymalnie 30 dni po kasacji.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz