Materiał Partnera

Kasa czy drukarka fiskalna?

Kasa czy drukarka fiskalna?

Kiedy zaczynasz prowadzić działalność gospodarczą i potrzebujesz ewidencjować swoje przychody zgodnie z prawem, prawdopodobnie będzie potrzebna Ci kasa fiskalna. Na rynku dostępne są jednak także drukarki fiskalne. Które z tych rozwiązań należy wybrać i jakie są różnice między nimi?

Kasa a drukarka fiskalna - różnice

Kasa i drukarka fiskalna często używane są jako słowa zamienne, ale jak mówi nam ekspert firmy PC Mrówka, jest między nimi zasadnicza różnica. Kasa fiskalna jest samodzielnym urządzeniem, które do pracy nie potrzebuje zewnętrznego oprogramowania ani innych urządzeń. W pamięci kasy fiskalnej zapisywane są przedmioty lub usługi do sprzedania.

Z kolei drukarka fiskalna, jak jej nazwa wskazuje, służy drukowaniu rachunków fiskalnych. Musi ona być połączona z komputerem lub innym urządzeniem, które wyposażone jest w stosowny program.

Warto wyróżnić także kasy fiskalne online, które bywają mylone z drukarkami fiskalnymi. Kasa Online jest dla wielu przedsiębiorców wygodniejszym rozwiązaniem od zwykłej kasy fiskalnej - działają one online, a dodatkowo nie trzeba ich zgłaszać do Urzędu Skarbowego. Kasa Online sama zgłasza się do fiskalizacji i automatycznie zostaje jej przydzielony numer ewidencyjny.

Zalety różnych rozwiązań

Zarówno kasa, jak i drukarka fiskalna, mają wiele zalet. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od naszych upodobań, planów rozwoju firmy czy także od tego, czy w miejscu sprzedaży możemy mieć stale podłączony do drukarki komputer.

Zalety kasy fiskalnej to:

  • Gotowość do pracy - kiedy rozpoczynasz pracę z kasą fiskalną, należy uzupełnić ją, czyli wprowadzić do pamięci kasy PLU. W pamięci kasy znajdować się będą kody wszystkich produktów, a wraz z nimi nazwa, cena oraz stawka VAT. Programowanie urządzenia może trochę zająć, ale zwykle zlecić to można serwisantowi kas fiskalnych, który zrobi to szybciej i sprawniej. W przypadku kasy online nie trzeba nawet samemu zgłaszać jej do Urzedu Skarbowego, drukarka onlina zgłasza się do fiskalizacji samodzielnie. To dodatkowa oszczędność czasu dla firmy.
  • Idealne do niewielkiej sprzedaży - nie planujesz dużego rozwoju firmy i masz niewielką pulę produktów do sprzedaży? To idealne warunki pracy dla kasy fiskalnej! Kasa fiskalna jest gotowa do użycia szybko, sprawdzi się szczególnie tam, gdzie nie planujemy sprzedaży ogromnej ilości produktów.
  • Mobilność - kasy fiskalne łatwo przenieść z miejsca na miejsce, na rynku dostępne są także specjalnie, niewielkie kasy w sam raz na sprzedaż na targach, jarmarkach czy straganach. Nie potrzebujesz zabierać ze sobą niczego innego!

Drukarka fiskalna ma także sporo zalet, które sprawiają, że często wybierana jest zamiast tradycyjnej kasy. Plus korzystania z drukarki fiskalnej:

  • Podgląd stanów magazynowych - większość modeli na rynku daje bezpośredni podgląd na stany magazynowe danego towaru. Jest to możliwe dzięki temu, że drukarka podłączona jest do komputera poprzez specjalny program fiskalny.
  • Możliwość wystawienia faktury VAT - drukarki fiskalne mają bardzo często funkcje wystawiania faktur VAT, której nie posiadają kasy fiskalne. 

Jak widać, każde z tych urządzeń ma jakieś zalety!

Opracowanie:
Dziwnów, Żeromskiego 1
tel. 91 381 41 42
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz