Karwia - czy warto odwiedzić to nadmorskie miasteczko?

Karwia to nadmorska miejscowość położona w okolicach Władysławowa. Ta niegdyś rybacka wioska obecnie słynie z najatrakcyjniejszej plaży w okolicy - ma ona 80 m szerokości i rozciąga się aż na 3 km długości. O uroku Karwii decyduje również jej położenie w Nadmorskim Parku Krajobrazowym i sąsiedztwo rezerwatów przyrody. Dlaczego warto przyjechać tu na wakacje?


Gdzie leży Karwia?
Karwia, będąca niegdyś rybacką wioską, obecnie jest popularną nadmorską wioską z przepiękną plażą. Położona jest około 6 km od Jastrzębiej Góry i 13 km od Władysławowa. Historia Karwii sięga lat międzywojennych, kiedy zaczęli przybywać tutaj pierwsi turyści.
Turystów zachwyca tutaj przede wszystkim szeroka, piaszczysta plaża - jedna z najstarszych w Polsce. Oddziela ją od miasta wysoki klif, który porasta sosnowy, zawsze zielony las. Latem zapełnia się ona ludźmi, którzy chętnie wypoczywają w Karwii wraz z całą rodziną.
Karwia to idealne miejsce nie tylko dla plażowiczów, ale również osób, które preferują aktywny wypoczynek. W wiosce występują m.in. trzy trasy nordic walking o różnym stopniu trudności. Trasa spaceru łączy Karwię z sąsiednią Jastrzębią Górą.
Rezerwaty i atrakcje przyrodnicze w okolicach Karwii
Okolica Karwii jest bardzo atrakcyjna przyrodniczo. Na południe od miejscowości znajdują się rezerwaty:
- "Woskownica Bielawskiego Błota" - leżący na Pobrzeżu Kaszubskim rezerwat służy ochronie gatunku, który w Polsce występuje bardzo rzadko - woskownicy europejskiej. Jest to krzew torfowiskowy o wysokości 1,5 m.
- "Moroszka Bielawskiego Błota" - rezerwat utworzony w celu ochrony gatunku rzadkiej maliny moroszki typu arktycznego. Zajmuje powierzchnię 8,4 ha na obszarze bagiennym Bielawskiego Błota i gminy Krokowa.
- "Bielawa" - to rezerwat torfowiskowy, zajmujący powierzchnię 880,2 ha. Została w nim wytyczona ścieżka dydaktyczna dla turystów, która rozpoczyna się w Ostrowie. Spacerując nią, można podziwiać piękną faunę i florę rezerwatu.
Z kolei w niedalekich Dębkach ciekawym miejscem jest ujście Piaśnicy do morza. Woda tutaj jest zawsze cieplejsza, a częściowo zacieniona zatoczka stanowi doskonałe miejsce wypoczynku. Piaśnica to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi - jej ujście jest idealne do zabaw w wodzie. Nie będą się tutaj nudzić również zwolennicy skimboardingu i kajakarstwa.
W sąsiedniej Jastrzębiej Górze warto zobaczyć wąwóz Lisi Jar. Stanowi on część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i ciągnie się wąskim pasem do wybrzeża Bałtyku, osiągając głębokość nawet 50 m. Jego zbocza porasta przeszło stuletni las bukowy. Znajdziemy tutaj jeżyny, leśne maliny, głóg, kaliny i leszczyny. Rosną tam również piękne odmiany wrzosów i storczyków.
Inne atrakcje w pobliżu
Jakie miejsca warto jeszcze zobaczyć, będąc w Karwii?
Groty Mechowskie
Jednym z nich są Groty Mechowskie. To jedyne w swoim rodzaju tego typu jaskinie w Polsce i Europie Północnej. Położone są na Kępie Puckiej, na skraju Puszczy Darżlubskiej, w kaszubskiej wsi Mechowo.
Najstarsza wzmianka o jaskini w Mechowie pochodzi z 1818 roku, była ona jednak znana okolicznej ludności już znacznie wcześniej. Powstała ona w obrębie wzgórza morenowego. W jego głąb biegnie korytarz, w którym występują formy naciekowe - stalaktyty i polewy, częściowo zabarwione na czerwono dzięki obecności związków żelaza rozpuszczonych w wodzie.
Motylarnia
W motylarni znajdującej się w Karwii znajdziemy kilkadziesiąt gatunków żywych, swobodnie latających motyli z całego świata.
Motyle latają swobodnie, dzięki czemu mogą usiąść na głowie lub ramionach, wprawiając w zachwyt dzieci i dorosłych. Rozpiętość skrzydeł największych osobników to prawie 30 cm. W cenie biletu wykwalifikowani przewodnicy opowiedzą ciekawostki na temat życia tych niezwykłych zwierząt. Czy motyle żyją tylko miłością? Dlaczego mają dwie pary skrzydeł? Z jaką prędkością latają? Jak widzą świat? Na te pytania znajdziesz tam odpowiedź.
Władysławowo
Położone niedaleko Karwii miasto słynie z licznych atrakcji. Dzieci z pewnością zachwyci Ocean Park - wielki park rozrywki, w którym podziwiać można naturalnej wielkości figury zwierząt, skorzystać z salonu gier czy wypocząć na mini plaży.
W mieście warto również odwiedzić Dom Rybaka, w którym znajduje się wieża widokowa. Przy dobrej pogodzie z jej szczytu można zobaczyć całą panoramę Władysławowa - od Zatoki Puckiej aż po Półwysep Helski. W środku znajduje się również Muzeum Motyli a także wystawa Magiczny Zawrót Głowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Władysławowa, zajrzyj do naszego artykułu.