Materiał Partnera

Karton jako materiał opakowaniowy

Karton jako materiał opakowaniowy

Kartonowe opakowania są bardzo powszechnie dostępne i wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Pakuje się w nie produkty spożywcze, towar sklepowy czy paczki przeznaczone do wysyłki. Zwykle kojarzą się one z pudełkami w kształcie prostopadłościanów, ale opakowania mogą mieć też inne formy. Co ma w sobie karton, że jest tak chętnie wykorzystywany?

Rodzaje kartonowych opakowań

Najpopularniejszy, znany wszystkim typ kartonowych opakowań, to pudełka klapowe. Mają one kształt prostopadłościanu, a zamyka się je za pomocą klap znajdujących się po czterech stronach opakowania.

Kolejny rodzaj to pudła teleskopowe. Składają się one z dwóch części, które na siebie nachodzą. To rozwiązanie wykorzystuje się np. w pudełkach na buty. Opakowania klejone jednoczęściowe to pudła zszyte z pokrywką. Aby zamknąć opakowanie, trzeba wsunąć skrzydła pokrywki w przeznaczone do tego otwory.

Istnieją jeszcze pudełka, które składają się z dwóch części, a używa się ich, wsuwając jedną część w drugą.

Jednym z producentów różnego rodzaju opakowań kartonowych jest np. firma MARK. Wyżej wymieniowe typy to jedne z bardziej znanych rodzajów opakowań. Jednak na rynku dostępnych jest znacznie więcej opcji.

Karton w przemyśle spożywczym

Jedną z dziedzin, w których wykorzystuje się kartonowe opakowania, jest przemysł spożywczy. W pudełkach tego typu można przechowywać nawet napoje, o ile opakowania są dodatkowo wzmocnione od wewnątrz folią aluminiową. Dlaczego warto wykorzystywać karton w przemyśle spożywczym? Przede wszystkim jest on lekki. Jeśli masa produktów przechowywanych w pudełkach jest duża, opakowanie nie stanowi dodatkowego ciężaru. Poza tym, chroni zawartość przed kontaktem ze światłem, które może niekorzystnie wpływać na właściwości produktów spożywczych. Zapobiega on też szybszemu psuciu się produktów oraz, co bardzo istotne w dzisiejszych czasach, jest ekologiczny.

Pudełka kartonowe a ekologia

Obecnie, kiedy negatywne zmiany klimatyczne postępują w zastraszającym tempie, dbanie o środowisko naturalne jest niezwykle ważne. Opakowania kartonowe sprzyjają ekologii, bo można łatwo poddać je recyklingowi.

Jak przebiega ten proces? Na początku opakowania należy posegregować. Materiał musi być czysty. Co ważne, opakowania powinny składać się tylko z tektury – pudełka z domieszką innych materiałów, np. soki po kartonach, wrzuca się do pojemnika na tworzywa sztuczne. Po segregacji papier jest oczyszczany. To jest już zadanie specjalnych przedsiębiorstw, podobnie jak wybarwianie i bielenie materiału.

Pamiętanie o recyklingu jest niezwykle ważne, ponieważ zapotrzebowanie na karton wciąż jest ogromne, a wykorzystywanie zużytych wcześniej materiałów pomaga dbać o środowisko naturalne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz