Artykuł sponsorowany

Kartografia i geodezja - wyjaśnienie

Kartografia i geodezja - wyjaśnienie

Każdy z nas w dzisiejszych czasach wie, czym jest mapa i wielu potrafi z niej korzystać, przynajmniej w ten podstawowy sposób. Kartografia jest aktualnie bardzo popularnym kierunkiem, w którym młode pokolenia chcą się kształcić. Geodezja jest wybierana równie często, a polega ona na wykonywaniu różnych prac pomiarowych, mających na celu określenie konkretnych punktów i ich położenia. Obydwa kierunki są ze sobą dość mocno powiązane, ponieważ bez pomiarów geodezyjnych ciężko jest wykonać mapę. Jednak o co chodzi w kartografii, a o co w geodezji? Czym zajmuje się geodeta i czym zajmuje się kartograf?

Kartografia

Pierwsze mapy świata, które zostały znalezione, pochodzą jeszcze z pierwszego wieku naszej ery, powstały więc prawie 2 tysiące lat temu. Kartografia jest jednak dziedziną, która obejmuje znacznie więcej niż samo tworzenie map, ponieważ dotyczy również ich odczytywania, użytkowania oraz tłumaczy różne metody ich wykonywania. Jednak mapy nie są wykonywane tylko i wyłącznie do celów informacyjnych, w dzisiejszych czasach starsze egzemplarze są również przechowywane jako dzieła sztuki, powieszone na ścianach gabinetów. Kartografia to również kilka różnych działów. Wyróżniamy np. kartoznawstwo, czyli wiedzę o właściwościach map i wszelkich formułach. Kartografia matematyczna z kolei to nauka której celem jest jak najbardziej dokładne odwzorowanie powierzchni ziemi na mapie, oraz matematycznymi aspektami pomiarów. Są też ludzie zajmujący się redakcją i opracowaniem map, ich reprodukcją, topografią czy nawet historią kartografii. Kartometria to z kolei dziedzina poświęcona metodom pomiarów, oraz ich wytycznymi, według których mają być wykonywane. Kartologia jest prawdopodobnie najbardziej rozbudowana, polega ona na rozbudowaniu teoretycznym praktycznej części kartografii, korzysta z takich aspektów jak logika, teoria informacji czy nawet psychologia.

Geodezja

Geodezja jest zazwyczaj niezbędna, aby można było wytwarzać mapy, a zatem kartografia jest on niej w dużej mierze uzależniona. Geodezja jest podstawą jeśli chodzi o sporządzania map cyfrowych, map numerycznych czy pomiarów sytuacyjnych. Wyróżniamy też dwa rodzaje geodezji, geodezję niższą, oraz geodezję wyższą. Niższa, kiedy pomiary są wykonywane na powierzchniach o maksymalnej wielkości 750 km kwadratowych, a wyższą w przypadku powierzchni większych, czyli np. całych krajów. Na polskim rynku znajduje się sporo firm zajmujących się geodezją i kartografią, a jedna z najlepszych to Bogdan Spych Geodeta,

Opracowanie:
Sulęcin, Lipowa 20D
tel. 600 277 746
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz