Materiał Partnera

Karta podatkowa – najprostsza forma opodatkowania działalności gospodarczej

Karta podatkowa – najprostsza forma opodatkowania działalności gospodarczej

Karta podatkowa jest uznawana za najprostszą formę rozliczania podatku dochodowego i opiera się na opłacaniu stałej kwoty podatku, bez względu na osiągnięte dochody. Wyjaśniamy, jakie są zalety rozliczania się w ten sposób oraz jakie obowiązki są z tego tytułu nakładane na przedsiębiorcę. Ta forma rozliczenia najlepiej sprawdza się w firmach, w których zatrudnia się niewielu pracowników.

Czym jest karta podatkowa?

Kartę podatkową uważa się za najprostszą formę opodatkowania. Podatnik decydujący się na tę formę rozliczenia nie jest zobowiązany do prowadzenia skomplikowanych ewidencji podatkowych. Jego obowiązkiem jest przekazanie urzędowi skarbowemu informacji, na podstawie których wyliczony zostanie wymiar podatku. Karta podatkowa opiera się na opłacaniu przez przedsiębiorcę stałej kwoty podatku, bez względu na wysokość osiągniętego przychodu. Według specjalistów, ta forma opodatkowania najlepiej sprawdza się w firmach, które są zlokalizowane w małych miejscowościach oraz zatrudniają niewielu pracowników. Wysokość opodatkowania jest bowiem zależna od wzrostu zatrudnienia i wielkości miejscowości, w której prowadzona jest firma.

Kto może skorzystać z rozliczania w ramach karty podatkowej?

Nie każdy przedsiębiorca będzie miał możliwość rozliczania się na karcie podatkowej. Polski system podatkowy uwzględnia na swojej liście ponad 100 rodzajów działalności, które mogą skorzystać z tej formy rozliczenia, w przeważającej części są to zawody rzemieślnicze. Lista ta stanowi załącznik do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Prowadzenie księgowości i rozliczenia w ramach karty podatkowej warto powierzyć profesjonalistom. Rzetelne usługi księgowe świadczy m.in. biuro rachunkowe Małgorzaty Grzesiak, które znajduje się w Bydgoszczy.

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy rozliczającego się na karcie podatkowej

Żeby móc rozliczać się na karcie podatkowej, trzeba bezwzględnie przestrzegać przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, która narzuca np. limit stanu zatrudnienia. Przykładowo, wulkanizator rozliczający się na karcie podatkowej nie może zatrudnić w swoim warsztacie więcej niż trzy osoby. Jednocześnie, w takim przypadku przedsiębiorca nie może korzystać z usług osób niezatrudnionych przez niego w ramach umowy o pracę. Podatnik rozliczający się na karcie podatkowej nie może też prowadzić drugiej działalności gospodarczej, a jego współmałżonek nie może mieć działalności gospodarczej działającej w tej samej branży. Rozliczanie się za pomocą karty podatkowej uniemożliwia również produkcję wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Geodetów 21 lok. 4
tel. 52 343 20 15
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz