Artykuł sponsorowany

Kancelaria Radcy Prawnego Jacka Cędrowskiego: zniesienie współwłasności nieruchomości

Kancelaria Radcy Prawnego Jacka Cędrowskiego: zniesienie współwłasności nieruchomości

Współwłasność nieruchomości może wynikać ze sposobu jej nabycia, powstać wskutek dziedziczenia lub mieć związek ze zniesieniem ustawowej wspólności małżeńskiej. Radca prawny z Kancelarii Jacka Cędrowskiego zauważa, że każdy współwłaściciel może zainicjować procedurę zmierzającą do zniesienia współwłasności. Sprawdźmy, w jaki sposób uzyskać należne pieniądze.

Współwłasność nieruchomości – jak znieść?

Jeżeli współwłaściciele przystają na określony sposób zniesienia współwłasności, wystarczy zawrzeć umowę notarialną lub zgłosić wniosek do sądu. Sprawy komplikują się w przypadku braku zgody. W takiej sytuacji konieczne jest wejście na drogę sądową. Radca z Kancelarii Jacka Cędrowskiego wskazuje, że istnieją trzy sposoby na zniesienie współwłasności – fizyczny podział, przyznanie nieruchomości na wyłączną własność jednej ze stron lub zażądanie jej egzekucyjnej sprzedaży. Uwaga! W przypadku gdy działka jest zbyt mała bądź podział byłby sprzeczny z zapisami ustawy lub skutkował zmniejszeniem wartości nieruchomości, pierwszy sposób nie znajduje zastosowanie.
Przyznanie działki na wyłączną własność uczestnika postępowania – z jednoczesnym zobowiązaniem spłaty pozostałych współwłaścicieli – daje największe możliwości negocjacyjne. Decydując się na zawarcie umowy lub ugody sądowej współwłaściciele mogą samodzielnie ustalić wysokość i termin spłat.

Kancelaria Radcy Prawnego Jacka Cędrowskiego: egzekucyjna sprzedaż nieruchomości

Jeżeli żaden współwłaściciel nie wyraża chęci odkupienia nieruchomości, przeprowadza się egzekucyjną sprzedaż i rozdziela środki między uczestników postępowania. Jak zauważa radca z Kancelarii Cędrowskiego, taki sposób jest najmniej opłacalny, ponieważ wymusza poniesienie kosztów postępowania, odliczenia wynagrodzenia komorniczego oraz kosztów sprzedaży. O wiele lepszym sposobem jest samodzielna sprzedaż nieruchomości i podzieleni pieniędzy proporcjonalnie do posiadanych udziałów. W takiej sytuacji wskazane jest złożenie wniosku o zawieszenie postępowania i próba zbycia działki na wolnym rynku.


Opracowanie:
Toruń, Szosa Lubicka 10 lok. 51
tel. 56 621 91 61
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz