Artykuł sponsorowany

Kancelaria Radcy Prawnego Dobrochna Owsicka| Na czym polega polubowny podział majątku wspólnego?

Kancelaria Radcy Prawnego Dobrochna Owsicka| Na czym polega polubowny podział majątku wspólnego?

Podział majątku wspólnego po rozwodzie istotny jest z wielu względów. Przede wszystkim pozwala on zamknąć byłym małżonkom poprzedni etap życia, a także ważny jest dla zabezpieczenia interesów wspólnego potomstwa. Prawnicy rekomendują zatem, by sprawę podziału majątku regulować w sposób polubowny, co możliwe jest z udziałem zawodowych pełnomocników. W takim przypadku kwestie finansowe między stronami regulowane są w ramach specjalnie skonstruowanej umowy i to poza udziałem sądu. Szczegóły na ten temat znaleźć można w dalszych częściach artykułu. 

W jaki sposób można przeprowadzić podział majątku wspólnego?

Podział majątku wspólnego może być przeprowadzony sądownie lub polubownie. W pierwszym przypadku strony mogą skierować sprawę do sądu już po rozwodzie bądź też mogą skorzystać z prawa do złożenia wniosku dodatkowego przy pozwie rozwodowym. Jeśli podział majątku przy rozwodzie nie wydłuży znacznie całego postępowania, jest szansa na jego przeprowadzenie. W innym przypadku sąd odrzuci wniosek. Dodać warto, że sprawy o podział majątku są prowadzone zgodzie z art. 566 kpc., który stanowi, iż:

W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami właściwy jest sąd miejsca położenia majątku, a jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków – sąd spadku.

Drugie rozwiązanie – polubowny podział majątku wspólnego – jest zaś możliwy do przeprowadzenia tylko wtedy, kiedy strony osiągnęły porozumienie lub chcą uzyskać konsensus na drodze mediacji/negocjacji. Najczęściej odbywają się one z udziałem prawników wyspecjalizowanych w prawie rodzinnym.

Jak wygląda umowa o podział majątku wspólnego?

Polubowny podział majątku wspólnego odbywa się w kilku etapach. W pierwszej kolejności radca prawny objaśnia wszystkie przepisy prawne dotyczące sprawy i jej indywidualnego charakteru. Następnie pomaga przygotować listę majątkową byłych już małżonków, przeprowadzając ich przez sprawiedliwy rozdział dóbr oraz aktywów. Dopiero po osiągnięciu porozumienia przygotowywana jest umowa o podział majątku, która powinna precyzyjnie określać:

  • wszystkie składniki wchodzące w skład majątku wspólnego (umowa może dotyczyć także tylko wybranych elementów, o ile takie było postanowienie stron),

  • wartość składników podlegających podziałowi,

  • sposób podziału,

  • wskazanie wysokości spłat lub dopłat,

  • sposób zwrotu wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątki osobiste stron,

  • sposób zwrotu wydatków i nakładów poczynionych z majątków osobistych stron na majątek wspólny,

  • terminy spłat, zwrotów czy dopłat.

Mecenas Dobrochna Owsicka: Umowy o podział majątku warto zawierać w formie aktu notarialnego. W przypadku, w którym jednym ze składników majątku jest nieruchomość, jest to warunek konieczny. Wizyta u notariusza musi zostać zatem umówiona w przypadku mieszkań, domów, działek rekreacyjnych, gruntów, a także lokalów użytkowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz