Artykuł sponsorowany

Kancelaria Notarialna w Krakowie. Dlaczego warto spisać testament notarialny?

Kancelaria Notarialna w Krakowie. Dlaczego warto spisać testament notarialny?

Polskie prawo reguluje kwestie dziedziczenia ustawowego, a więc wskazuje, którzy członkowie rodziny dziedziczą majątek zmarłego. Jeżeli jednak dana osoba zechce ująć w swoim spadku kogoś spoza kręgu spadkobierców lub rozdzielić należące do niej dobra materialne w sposób inny niż przewiduje prawo, powinna sporządzić testament i to najlepiej w formie aktu notarialnego. Taki dokument pomogą przygotować specjaliści z np. Kancelarii Notarialnej w Krakowie.

Czym cechuje się testament notarialny?

Testament notarialny to dokument przygotowywany pod okiem notariusza, czyli prawnika, który posiada szeroką wiedzę z zakresu prawa cywilnego. Jest to pismo o dużej mocy urzędowej, którego zasadność bardzo trudno podważyć. Testament notarialny gwarantuje osobie, która go sporządziła, wywołanie oczekiwanych przez testatora skutków prawnych po jego śmierci. Dzięki wsparciu notariusza dokument wolny jest od błędów natury prawnej, wad formalnych i omyłek pisarskich. Co ważne, prawnik ma obowiązek sprawdzić, czy osoba, która chce spisać testament notarialny, ma zdolność do czynności prawnych.

Jak wygląda proces przygotowywania testamentu notarialnego?

Wbrew pozorom jest to dość prosta czynność. Na początek testator musi umówić się na wizytę do wybranej kancelarii, takiej jak np. Kancelaria Notarialna w Krakowie. Podczas spotkania notariusz poprosi klienta o potwierdzenie swojej tożsamości przy pomocy dowodu osobistego. Następnie obie strony przystępują do sporządzania pisma. Prawnik służy testatorowi wsparciem merytorycznym i tłumaczy mu skutek poczynionych w testamencie zapisów. Na koniec dokument zostaje odczytany przez prawnika. Testament notarialny może być przechowywany w domu. Można też pozostawić go w kancelarii notarialnej, co da testatorowi pewność, że pismo nie wpadnie w niepowołane ręce i że nie zostanie zniszczone.

Czy testament notarialny można zmienić?

Testator może dowolnie zmieniać treść testamentu notarialnego, choć za każdym razem będzie się to wiązało z koniecznością uiszczenia opłaty – taksy notarialnej. Dokument można również odwołać, częściowo lub w całości, lecz to odwołanie także musi mieć formę aktu notarialnego. Pamiętajmy, że testament notarialny wyróżnia się najwyższą mocą dowodową i trzeba mieć naprawdę silne argumenty, by taki dokument unieważnić. To dlatego wizyta u notariusza polecana jest wszystkim osobom, które chcą mieć pewność, że po ich śmierci cały majątek zostanie rozdysponowany zgodnie z ich ostatnią wolą.

Opracowanie:
Kraków, Zwierzyniecka 22 lok. 3
tel. 12 421 10 13
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz