Artykuł sponsorowany

Kancelaria Adwokacka Sławomira Sokołowskiego: Sprawy prawa rodzinnego - rozwód, alimenty i władza rodzicielska

Kancelaria Adwokacka Sławomira Sokołowskiego: Sprawy prawa rodzinnego - rozwód, alimenty i władza rodzicielska

Prawo rodzinne to jedna z dziedzin prawa cywilnego, która dotyczy najbardziej intymnych sfer życia człowieka. Związane jest z takimi zagadnieniami jak małżeństwo, rozwód, alimenty czy władza rodzicielska. Wraz z pracownikiem Kancelarii Adwokackiej Sławomira Sokołowskiego przedstawimy najważniejsze informacje na temat tych kwestii oraz wskażemy, w jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy adwokata.

Rozwód

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa na skutek orzeczenia sądu. W Polsce możliwe jest uzyskanie rozwodu na podstawie art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO). Sprawa rozwodowa może być przeprowadzona na wniosek jednego lub obojga małżonków. Rozwód natomiast może być orzeczony z winy jednego z małżonków, z winy obu małżonków lub bez orzekania o winie.

W przypadku rozwodu z winy jednego z małżonków drugi małżonek musi udowodnić, że jego współmałżonek dopuścił się rażącego naruszenia obowiązków wynikających z małżeństwa. Przykładami takich naruszeń mogą być niewierność, przemoc domowa czy uzależnienie od alkoholu, lub narkotyków. Jeśli sąd orzeknie rozwód z winy obu małżonków, oznacza to, że obie strony przyczyniły się do rozkładu pożycia małżeńskiego.

Rozwód bez orzekania o winie jest możliwy w sytuacji, gdy żadne z małżonków nie życzy sobie ustalenia winy, a sąd uzna, że dalsze wspólne życie małżonków nie jest możliwe. W takim przypadku sąd może orzec rozwód bez wskazania konkretnej osoby odpowiedzialnej za rozpad małżeństwa.

Alimenty

Alimenty to świadczenie pieniężne mające na celu zapewnienie utrzymania osobie uprawnionej do tego rodzaju wsparcia. W Polsce obowiązek alimentacyjny regulowany jest przez art. 128 KRO. Alimenty mogą być przyznane na rzecz dzieci, byłego małżonka czy rodziców.

W przypadku dzieci obowiązek alimentacyjny ciąży na obojgu rodziców i trwa do czasu, gdy dziecko uzyska samodzielność finansową. Wysokość alimentów ustalana jest indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby dziecka oraz możliwości finansowe rodziców.

Jeśli chodzi o alimenty na rzecz byłego małżonka, mogą być one przyznane, jeśli po rozwodzie dana osoba nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Alimenty te są przyznawane na określony czas i mają charakter doraźny.

Władza rodzicielska

Władza rodzicielska to zespół uprawnień i obowiązków wynikających z faktu bycia rodzicem. W Polsce reguluje ją art. 95 KRO. Władza rodzicielska obejmuje między innymi opiekę nad dzieckiem, zarządzanie jego majątkiem oraz reprezentowanie go w kontaktach z innymi osobami czy instytucjami.

W sytuacji rozwodu rodzice powinni wspólnie podejmować decyzje dotyczące wychowania dzieci, chyba że sąd zadecyduje inaczej. Sąd może orzec ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców, jeśli uzna, że jest to konieczne dla dobra dziecka.

Jak twierdzi pracownik Kancelarii Adwokackiej Sławomira Sokołowskiego, również w sprawach związanych z władzą rodzicielską warto również skorzystać z pomocy adwokata, który pomoże ustalić najlepsze rozwiązanie dla dobra dziecka oraz będzie reprezentował swojego klienta przed sądem.

Opracowanie:
Lublin, Sławinkowska 47
tel. 502 549 176
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz