Artykuł sponsorowany

Kancelaria Adwokacka Marcina Muszyńskiego: zasiedzenie nieruchomości rolnej

Kancelaria Adwokacka Marcina Muszyńskiego: zasiedzenie nieruchomości rolnej

Wraz z wejściem w życie art. 172 § 3 kodeksu cywilnego nieruchomość rolną przez zasiedzenie może nabyć jedynie rolnik indywidualny i tylko w przypadku gdy powierzchnia nabywanej nieruchomości, wraz ze wszystkimi innymi należącymi do niego nieruchomościami, nie przekracza 300 hektarów użytków rolnych. Sprawdźmy, co na ten temat mówi adwokat z Kancelarii Marcina Muszyńskiego.

Zasiedzenie nieruchomości rolnej – informacje ogólne

Nieruchomości rolne to wszystkie grunty, które mogą być wykorzystane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej. Rolnikiem indywidualnym jest natomiast każda osoba fizyczna, będąca właścicielem, dzierżawcą, użytkownikiem wieczystym lub samoistnym posiadaczem, nieruchomości, użytków o powierzchni nie przekraczającej 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz zamieszkała w danej gminie przez okres co najmniej 5 lat.

Jak zaznacza adwokat z Kancelarii Marcina Muszyńskiego, przed dokonaniem oceny możliwości nabycia nieruchomości, należy zwrócić uwagę, czy co najmniej 70% powierzchni nie stanowią grunty pod stawami oraz czy nieruchomość nie znajduje się znajduje się na obszarze przeznaczonym na cele inne niż rolne. Co więcej, nieruchomość nie może być drogą wewnętrzną, ani wchodzić w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Kancelaria Adwokacka Marcina Muszyńskiego: sprawy o zasiedzenie

Jeżeli chcesz zostać właścicielem nieruchomości w drodze zasiedzenia, musisz złożyć wniosek do sądu rejonowego, w którym znajdą się dane wnioskodawcy, określenie nieruchomości, wskazanie okresu posiadania nieruchomości oraz sformułowanie żądania.

Aby mieć pewność, że wszystkie wymogi proceduralne zostały dopełnione, skorzystaj z pomocy pełnomocnika. Adwokat z Kancelarii Muszyńskiego wskazuje, że do wniosku należy dołączyć dodatkowo: mapę ewidencyjną nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów i budynków oraz zaświadczenie o odprowadzeniu składek podatku od nieruchomości. 

Opracowanie:
Starogard Gdański, Hallera 22 lok. 1U
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz