Artykuł sponsorowany

Kancelaria Adwokacka Kamila Flatowa: jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny? 

Kancelaria Adwokacka Kamila Flatowa: jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny? 

Kiedy naszemu organizmowi dolega coś przez dłuższy czas, licząc na sprawną i skuteczną pomoc, udajemy się do lekarza. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy za pogorszenie naszego stanu zdrowia odpowiada właśnie personel medyczny? Nie musisz pogodzić się z przykrymi konsekwencjami. Kancelaria Adwokacka Kamila Flatowa wyjaśnia, jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny. 

Błąd medyczny czy błąd lekarski? 

Najczęściej oba te pojęcia stosowane są zamiennie, chociaż w rzeczywistości służą do określania 2 różnych sytuacji. Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, błąd lekarski może zostać popełniony jedynie przez lekarza. Z kolei za błąd medyczny odpowiada każdy przedstawiciel zawodu medycznego. Taki błąd może popełnić zarówno lekarz, jak i położna, stomatolog, ratownik medyczny, farmaceuta czy pielęgniarka. Jeżeli stan Twojego zdrowia uległ pogorszeniu wskutek niewłaściwych działań lub zaniedbań personelu, warto rozważyć ubieganie się o odszkodowanie za błąd medyczny. Chociaż w Kodeksie cywilnym brak definicji błędu medycznego, można ją jednak znaleźć w orzeczeniu Sądu Najwyższego. Według zapisu za taki błąd uważane są wszelkie czynności bądź zaniechania personelu medycznego, które w konsekwencji doprowadzają do uszczerbku na zdrowiu pacjenta. 

Jakie są rodzaje błędów medycznych? 

Można wyróżnić kilka rodzajów błędów medycznych w zależności od popełnionych czynów bądź zaniechać ze strony personelu. Za błąd diagnostyczny uważane są niedopatrzenia podczas odczytu danych z urządzeń medycznych, nierozpoznanie faktycznej choroby lub mylne rozpoznanie tej nieistniejącej. Błąd terapeutyczny polega na dobraniu niewłaściwego sposobu leczenia, błąd organizacyjny wynika przede wszystkim ze złej organizacji pracy placówki medycznej. Nieprawidłowe przeprowadzenie czynności leczniczej zaliczane jest z kolei jako błąd techniczny. 

Jak ubiegać się o odszkodowanie? 

Nieprawdą jest, że wszystkie tego typu sprawy kończą się dla pacjenta niepowodzeniem. Jak informuje przedstawiciel Kancelarii Adwokackiej Kamila Flatowa, najważniejsze będzie udowodnienie, że dane dolegliwości powstały wskutek błędu medycznego. Jeśli zgłoszenie roszczenia nie zostanie rozwiązane polubownie, konieczne będzie przygotowanie pozwu i wstąpienie na drogę sądową. Kancelaria Adwokacka Kamila Flatowa w Płocku świadczy kompleksowe usługi prawne w zakresie prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, handlowego, gospodarczego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. W Kancelarii Adwokackiej Kamila Flatowa każda sprawa rozpoczyna się od darmowej konsultacji telefonicznej i wstępnego rozpoznania problemu. Następnie konieczne będzie dogłębne zapoznanie ze sprawą i przygotowanie dokumentacji. Ostatnim etapem jest przekazanie materiałów prawnych i reprezentowanie klienta przed urzędami bądź sądem.

Opracowanie:
Płock, Piasta Kołodzieja 1 lok. 5
tel. 696 041 453
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz