Artykuł sponsorowany

Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Bińkowska – czym jest ubezwłasnowolnienie i kto może złożyć wniosek o jego wykonanie?

Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Bińkowska – czym jest ubezwłasnowolnienie i kto może złożyć wniosek o jego wykonanie?

Zgodnie z prawem osoba, która ukończyła 18 lat posiada pełną zdolność do czynności prawnych, czyli m.in. zawierania umów i podejmowania decyzji o swoim leczeniu. Bywa, że ze względu na stan zdrowia osoba chora zostaje ubezwłasnowolniona, co oznacza, że powyższe prawa zostają jej odebrane. Profesjonalną pomoc w sądowych sprawach o ubezwłasnowolnienie oferuje Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyny Bińkowskiej. Sprawdź, na czym polega ten proces.

Ubezwłasnowolnienie – na czym polega?

Ubezwłasnowolnienie polega na odebraniu możliwości podejmowania decyzji odnośnie swojego życia i zdrowia. Ograniczona zostaje także możliwość wykonywania innych czynności prawnych. Wyróżniamy ubezwłasnowolnienie całkowite, które skutkuje odebraniem powyższych praw oraz częściowe, które pozwala osobom ubezwłasnowolnionym np. rozporządzać swoimi zarobkami. Najczęściej postępowanie o ubezwłasnowolnienie dotyczy osób, które ze względu na chorobę lub zaburzenie psychiczne, a także alkoholizm lub narkomanię nie są w stanie świadomie kierować swoim postępowaniem.

Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyny Bińkowskiej, której siedziba znajduje się w Radomiu, oferuje pomoc w sprawach o ubezwłasnowolnienie. Jak wygląda taki proces? Najpierw osoba, która ma zostać ubezwłasnowolniona, kierowana jest na badania psychiatryczne i neurologiczne. Opinie specjalistów uwzględniane są na rozprawie sądowej, na której sąd okręgowy przesłuchuje również świadków, biegłych oraz samą osobę, która ma zostać ubezwłasnowolniona. Na podstawie powyższych badań i zebranych informacji sąd podejmuje decyzję o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym. W przypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego sąd wyznacza danej osobie opiekuna, natomiast w przypadku ubezwłasnowolnienia częściowego wyznaczony zostaje kurator.

Kto ma prawo zgłosić wniosek o ubezwłasnowolnienie?

Wniosek o ubezwłasnowolnienie, w którego złożeniu pomaga Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyny Bińkowskiej, musi zawierać dokumentację medyczną potwierdzającą występowanie u danej osoby zaburzeń psychicznych. Wśród osób, które mogą złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie, wyróżniamy:

  • prokuratora,

  • przedstawiciela ustawowego,

  • małżonka osoby, której dany wniosek dotyczy,

  • krewnego w linii prostej.

Osoby składające wniosek, muszą do niego dołączyć również dokumenty potwierdzające ich możliwość wnioskowania o ubezwłasnowolnienie tej konkretnej osoby, czyli np. odpis swojego aktu urodzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz