Artykuł sponsorowany

Kamień w dekoracji wnętrz

Kamień w dekoracji wnętrz

Aranżacja wnętrz to nie tylko wybór kolorystyki, stylu i rodzaju mebli, jakie mają nam zapewnić komfort. To również odpowiednie materiały, wśród których coraz większą popularnością cieszy się kamień. Można go wykorzystywać nie tylko do wykładania podłóg i schodów, ale również na ściany i blaty.

Podłogi i schody z kamienia

Dekoratorstwo wnętrz to dziś taka dziedzina umiejętności, która jest coraz bardziej doceniana. Kupowane mieszkania deweloperskie najczęściej wymagają zmysłu artystycznego i sporych umiejętności, aby z surowych ścian powstały niepowtarzalne wnętrza. W ostatnich latach panuje moda na kamień, który znajduje zastosowanie praktycznie wszędzie. Kamienne płytki nie tylko zdobią podłogi, ale również wykorzystuje się je w innych różnorodnych kompozycjach. To co znamy z dawniejszego budowania, to jedynie konglomeraty, czyli kafelki wykonane z przemiału. Takimi płytkami wykładało się dawniej tarasy, przejścia podziemne, podłogi w instytucjach publicznych. Obecnie wykorzystywane płytki kamienne są bardzo odporne na ścieranie, dlatego doskonale sprawdzają się na podłogach, ale w większych formatach stosuje się je również na zewnętrznych elewacjach wysokich budynków.

W ostatnich latach do oferty firm takich jak Wierzbicka Walentyna. Zakład kamieniarsko-betoniarski dołączono także estetyczne i trwałe płytki kamienne, którymi wykłada się zarówno podłogi, jak i schody. Te ostatnie dopasowane kolorystycznie do designu podłogi w salonie czy holu tworzą z nim jedną całość, co korzystnie wpływa na optyczny odbiór wnętrza. Kamienne schody są też bardzo wytrzymałe, dlatego nie wymagają konserwacji jak drewno, szybko można je umyć, a swój nienaganny wygląd zachowują nawet po wielu dekadach użytkowania. Z uwagi na swoją cenę kamień stosowany jest tu jako okładzina spodniej betonowej konstrukcji i tworzy jej piękne i trwałe wykończenie.

Kamienne blaty i parapety

Poza podłogami kamień sam w sobie pojawia się też w innej roli w domu. Ciekawym rozwiązaniem są blaty, które montuje się nie tylko w kuchni, ale również w jadalni czy salonie jako bar. Kamienna powierzchnia, jako wyjątkowo odporna na tłuszcz, kwasy i inne środki zawarte w żywności, nadaje się doskonale do wykładania ścian w okolicach pieców kuchennych czy blatów. Poza tym, ponieważ płytki kamienne dostępne są w niemalże stu różnych odcieniach, często wykorzystuje się je zamiennie z tradycyjną glazurą. Dzięki nowoczesnym metodom obróbki kamienia dziś już można go kształtować nie tylko w prostokątne formy, dlatego powstają blaty z zaokrąglonymi narożnikami i płynnymi liniami boków.

Kamień może też być świetnym materiałem na parapety okienne. Nowoczesne trendy dekoratorskie zakładają pozostawianie plastikowych, a niekiedy też eleganckich, drewnianych okien bez żadnych zasłon i firan, a odkryte, wystawione na widok publiczny, doskonale prezentują się one dzięki odpowiedniej oprawie. Kamienny parapet to nie tylko piękna ozdoba takiego okna, ale też komfortowe miejsce do ustawiania doniczek z kwiatami, a nawet do położenia poduszki i przystosowania do funkcji siedziska. Zaletą kamienia jest wysoka wytrzymałość, dzięki czemu taki parapet przetrwa nie krócej niż nowoczesne okno, przy okazji nie zmieniając swojego wyglądu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz