Materiał Partnera

Kamień jako element aranżacji ogrodu

Kamień jako element aranżacji ogrodu

Kiedy mowa o ogrodach, na myśl przychodzą nam zazwyczaj obrazy zadbanych roślin – drzew, krzewów, kwiatów i zielonej trawy. W rzeczywistości jednak o charakterze i estetyce ogrodu decydują w dużej mierze różnego rodzaju dodatki, o których często zapominamy, a które nie rzucają nam się od razu w oczu. Do takich elementów zaliczamy między innymi różnego rodzaju kamienie.

Charakterystyka kamieni ogrodowych

Kamienie ogrodowe to bardzo rozbudowana kategoria materiałów, których można używać do wykonania określonych elementów zabudowy ogrodu bądź w celach czysto dekoracyjnych. Podstawowe rozróżnienie wykonuje się biorąc pod uwagę gatunek skały, z której dany kamień został uformowany – wymieniamy tutaj między innymi dolomity, granity, piaskowce, gnejs, wapienie, łupki, a nawet marmury. To, które z nich zastosujemy we własnym ogrodzie uzależnione powinno być nie tylko od zasobności naszego portfela (niektóre z gatunków skał są rzadsze i przez to droższe od innych), ale również naszego zamysłu architektonicznego.

- Należy pamiętać, że różne skały różnie reagują na warunki środowiskowe – mówi przedstawiciel Żwirowni Staszak Jan – Przykładowo granit i bazalt charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. Są nienasiąkliwe, przez co nie zmieniają swojej barwy, dobrze znoszą mrozy. Zupełnie inne są skały metamorficzne, takie jak marmur i osadowe, czyli wapienie i piaskowce. Są one dość podatne na wilgoć, ulegają erozji, porastają mchem. Nie oznacza to, że jest to ich wada – przy odpowiednim zaplanowaniu przeobrażająca się z czasem skała może stać się widoczną ozdobą ogrodu.

Innym kryterium podziału jest forma kamieni. W tym przypadku możemy mówić zarówno o żwirach, otoczakach, grysach etc. Niektóre z nich, takie jak otoczaki, to kamienie w pełni naturalne. Inne – między innymi grys czy tłuczeń – otrzymywane są w procesie mechanicznego łamania skały.

Zastosowanie kamienia w ogrodzie

Kamień może pełnić w ogrodzie wiele różnych funkcji. Zazwyczaj wykorzystuje się go jako materiał do wykańczania obiektów takich jak skalniaki, oczka wodne czy fontanny. Można z niego również wykonać nawierzchnie, między innymi ścieżki oraz tarasy, patio. Wyjątkowo okazałe i estetyczne okazy mogą być wykorzystywane z powodzeniem jako unikatowe ozdoby ogrodu, nadając mu przez to naturalnego kolorytu. Ale kamienie to nie tylko materiał estetyczny, ale również bardzo funkcjonalny. Z jego pomocą bardzo łatwo i skutecznie podzielimy dostępną przestrzeń na mniejsze segmenty, oddzielimy trawniki od klombów kwiatowych. Posypka z kamieni pod roślinami może być też skuteczną ochroną przed przerastaniem chwastów, co oszczędzi nam sporo pracy przy pieleniu ogrodu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz