Materiał Partnera

Kalibracja tachografów cyfrowych

Kalibracja tachografów cyfrowych

Rozporządzenia Komisji Europejskiej oraz obowiązujące w Polsce prawo nakładają na przedsiębiorców działających w branży transportu drogowego obowiązek montowania tachografów w pojazdach ciężarowych.

Podstawowe informacje

Tachograf to urządzenie pomiarowe, które spełnia funkcję prędkościomierza połączonego z zegarem. Ma on za zadanie rejestrować pracę kierowcy, czyli liczbę przejechanych kilometrów, czas jazdy oraz długość i częstotliwość przerw.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w transporcie drogowym, w myśl rozporządzeń Komisji Europejskiej oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych, są zobowiązani do montowania i stosowania tachografów w pojazdach ciężarowych. Instalację, kalibrację i naprawę tachografów mogą przeprowadzać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Obowiązek stosowania tachografów

Obowiązek montowania tachografów dotyczy samochodów ciężarowych zarejestrowanych po 1 maja 2006 r., o DMC wynoszącym ponad 3,5 tony, które są przeznaczone do pracy w branży transportu drogowego.

Co to jest kalibracja tachografu?

Kalibracja tachografu polega na sprawdzeniu go pod kątem sprawności, dostosowaniu parametrów do konkretnego pojazdu oraz potwierdzeniu danych samochodu, czyli numeru rejestracyjnego, numeru VIN, VRN, wielkości opon, wartości licznika itp. Kalibracji może dokonywać tylko warsztat posiadający odpowiednie uprawnienia, czyli przede wszystkim kartę warsztatową wydawaną przez Główny Urząd Miar.

Kiedy przeprowadzać kalibrację?

Kalibracji tachografu należy dokonać w ciągu 14 dni od daty rejestracji pojazdu, bez względu na to, czy jest to auto nowe, czy używane. Kolejne kalibracje należy wykonywać regularnie co 2 lata. Kalibrację należy powtórzyć, jeśli urządzenie pomiarowe zostało uszkodzone lub gdy pokazuje on dane sprzeczne ze stanem faktycznym, a także w momencie, gdy wymieniamy w naszym pojeździe ogumienie. Skalibrowany tachograf zostaje zabezpieczony plombą, która łączy czujnik z korpusem skrzyni biegów oraz posiada tabliczkę instalacyjną poświadczającą wykonanie kalibracji. Jednorazowy koszt wykonania kalibracji to ok. 300 zł.

Okiem eksperta

Kalibracja tachografu to nic innego, jak aktualizacja lub potwierdzenie zapisanych w nim parametrów pojazdu. Trzeba wykonywać ją regularnie co 2 lata, a w określonych przypadkach częściej. Jeśli dbamy o nasze finanse, nie powinniśmy zapominać o wyznaczonych terminach kalibracji, bowiem może to mieć poważne konsekwencje finansowe. Za brak ważnej kalibracji można otrzymać mandat w wysokości nawet 2000 złotych – powiedział pracownik stacji kontroli pojazdów Cartur ze Słupska.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz