Materiał Partnera

Kalendarz siewu zbóż

Kalendarz siewu zbóż

Mamy jeszcze grudzień, ale wiosna i waz z nią prace polne zbliżają się wielkimi krokami. Zdają sobie z tego sprawę rolnicy, którzy już teraz planują siew zbóż jarych. Później, nim się obejrzymy, nadejdzie czas na żniwa i ponownie – siew zbóż ozimych. Dobre plony dają nasiona wysokiej jakości, ale też zasiane w odpowiednim czasie i warunkach. Kiedy wiec jest odpowiedni moment na zboża jare? A kiedy na ozime? Odpowiedź poniżej.

Zboża jare

Trwa odliczanie do końca starego roku, ale już powinniśmy myśleć o nowym. Wiosna bowiem to czas, w którym siać należy zboża jare, takie jak pszenica jara czy jęczmień jary. Po okresie zimowym gleba ma wysoką zawartość wody, co pozwoli nasionom lepiej wykorzystać składniki odżywcze podłoża. Pamiętajmy jednak, że warunkiem wysiewu jest też możliwość wyjazdu na pole – przy zbyt dużej wilgotności gleby może być to niemożliwe.

Innym czynnikiem będzie temperatura, ale nie powietrza, lecz gleby. Nasiona zaczynają kiełkować w temperaturze 2 stopni Celsjusza i jeśli tyle wykazuje podłoże, możemy przystąpić do zasiewu, o ile pogoda wykazuje tendencję do wzrostu temperatury. Szybki wzrost nasion następuje bowiem w temperaturze około 5 stopni Celsjusza.

Im dłuższy będzie okres dojrzewania od zasiewu do zbiorów, tym lepsze plony uzyskamy. Warto więc zając się wysiewem tak szybko, jak tylko warunki na polu nam na to pozwolą. Opóźnienie terminu wysiewu wypływa negatywnie na jakość zbóż. Najwcześniej wysiewany jest owies, następnie pszenżyto i pszenica, na jęczmieniu kończąc.

Nasiona wysokiej jakości oferuje Centrala Nasienna, producent materiału siewnego roślin rolniczych.

Zboża ozime

Choć od jesieni dzieli nas jeszcze więcej czasu niż od wiosny, to i tu rolnicy muszą być przygotowani odpowiednio wcześniej. Klimat zmienia się z roku na rok, a to on dyktuje rytm w rolnictwie.

Właściwą odpowiedzią na to, kiedy siać zboża ozime, jest „ani za późno, ani za wcześnie”. To jednak nie jest żadna odpowiedź. Podobnie jak powyżej i tu kluczowe są warunki atmosferyczne. Zasiew w regionach chłodniejszych musi odbyć się odpowiednio wcześnie przed zbyt dużym spadkiem temperatury – wszystko po to, by nasiona miały dość czasu na rozwój, nim zapadną w spoczynek na okres zimy.

Pszenica może być zasiewana przez cały wrzesień – od drugiego tygodnia do końca miesiąca – to bardzo ważne, bo jakiekolwiek opóźnienia skutkują pogorszeniem plonów. Podobnie pszenżyto, w zależności od regionu, jego wysiew może trwać nawet do pierwszych dni października. Zasiew jęczmienia musi jednak zakończyć się w trzecim tygodniu września, zboże to jest niezwykle delikatne.

Również żyto jest wrażliwe na termin zasiewu – nawet jeśli cechuje je wysoka odporność na inne czynniki. Każdy region ma nieco inny okres wysiewu tego zboża – najwcześniej na terenach północno-wschodnich, bo w ciągu dwóch pierwszych tygodni września. Najpóźniej siać żyto możemy na pomorzu zachodnim, gdzie klimat jest łagodny.

Opracowanie:
Starogard Gdański, Zielona 29
tel. 58 562 34 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz