Kalendarz biodynamiczny – wiosna w ogrodzie

Kalendarz biodynamiczny – wiosna w ogrodzie

Okazuje się, że fazy księżyca wpływają zarówno na nasze samopoczucie, jak i rozwój roślin. Kalendarz biodynamiczny, który stosują niektórzy ogrodnicy, wskazuje oddziaływanie energii kosmosu na rośliny w poszczególnych miesiącach. Sprawdź, w które dni tempo wzrostu różnych roślin jest najbardziej korzystne. Przekonaj się, kiedy w marcu przeprowadzać poszczególne prace w ogrodzie.

Kalendarz księżycowy ogrodnika

Kalendarz biodynamiczny pomaga w planowaniu prac w ogrodzie. Przeprowadzanie zabiegów zgodnie z zaleceniami kalendarza biodynamicznego pozwala wzmocnić wzrost i wpłynąć na lepszą kondycję roślin. Kalendarz biodynamiczny jest związany z rodzajem rolnictwa ekologicznego opartego na biodynamice, według której na rozwój i planowanie roślin, a także organizację prac w ogrodzie mają wpływ fazy księżyca. Przyjmuje się, że ogród biodynamiczny powinien rozwijać się w zgodzie z naturą, bez zbytniej ingerencji człowieka.

Kalendarz biodynamiczny to kalendarz księżycowy. Każdego roku opracowywane są nowe zalecenia, ponieważ wskazówki uprawowe różnią się w poszczególnych latach. Księżycowe kalendarze przeznaczone są nie tylko dla ogrodników, którzy chcą stworzyć swój wymarzony ogród, ale także dla osób dbających o urodę. Niektórzy wierzą, że w konkretne dni należy wykonywać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, a w określonym czasie unikać wizyty u dentysty.

W kalendarzu biodynamicznym istotne są fazy księżyca, które decydują, jak powinien wyglądać cały rok w ogrodzie, jeśli chodzi o wykonywanie prac i zabiegów pielęgnacyjnych w poszczególnych miesiącach. Zgodnie z założeniami rośliny sadzi się i zbiera do bezpośredniego spożycia do czasu pełni. Z kolei rośliny posadzone tuż przed pełnią gwarantują większe plony. Kiedy księżyc maleje, przeprowadza się inne prace, takie jak żniwa, cięcie drzew owocowych i ozdobnych oraz zbiory owoców przeznaczonych do przechowywania.

Kalendarz biodynamiczny – marzec w ogrodzie

Marzec to kapryśny miesiąc, jeśli chodzi o pogodę – ciepłe momenty przeplatają się z chłodnymi i deszczowymi dniami, a nawet może pojawiać się mróz. Z tego względu zabiegi pielęgnacyjne w marcu powinny być uzależnione nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także innych czynników. By stworzyć piękny ogród, pod uwagę można wziąć zalecenia kalendarza biodynamicznego.

Zgodnie z nim korzystny rozwój roślin kwitnących, w tym kwiatowych roślin ozdobnych, słonecznika czy ziół przypada na 4-6, 13-15, 23-25 oraz 31 marca, a roślin owocowych, takich jak pomidor, papryka i ogórek na sam początek miesiąca oraz 8-10, 18-20 i 27-29 marca. Z kolei rośliny, których plonem są liście, czyli m.in. kapusta, seler naciowy, sałata, szpinak lub brokuł najlepiej będą się rozwijać 6-8, 15-18 oraz 25-27 marca.

Odpowiedni rozwój roślin korzeniowych, do których należą burak, marchew, pietruszka czy ziemniak przypada na 2-4, 10-13, 20-23 marca oraz pod koniec miesiąca. Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym w marcu podlewać należy nie tylko rośliny doniczkowe we wnętrzach, ale także rośliny ogrodowe, przy czym oczywiście trzeba mieć na uwadze opady i wiosenne roztopy śniegu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz