Materiał Partnera

Kabina prysznicowa w nowoczesnej łazience

Kabina prysznicowa w nowoczesnej łazience

Odpływ spod prysznica sprawia czasem nie lada trudności przy projektowaniu łazienki. Owszem, zastosowanie brodzika prysznicowego umożliwia skorzystanie z gotowych rozwiązań, ale wielu użytkowników łazienek woli kabiny prysznicowe bez brodzików. Są one bardziej estetyczne, łatwiejsze do utrzymania w czystości i eleganckie. Tylko problem z takim ułożeniem płytek, by woda spod prysznica nie zalewała całej łazienki. Jak to najprościej rozwiązać?

Odpływ punktowy, czy odpływ liniowy – co wybrać?

W sytuacji, kiedy chcemy mieć kabinę natryskową bez brodzika, z posadzką z płytek ceramicznych kontynuującą posadzkę w całej łazience, mamy do wyboru właściwie dwa rozwiązania:    

  • odpływ punktowy,

  • odpływ liniowy,

Rozwiązania tradycyjne opierają się na odpływie punktowym, co zmusza wykonawcę do takiego przycięcia i ułożenia płytek łazienkowych, aby wszystkie powierzchnie pod natryskiem były pochylone w kierunku tego odpływu. Jest to rozwiązanie dość uciążliwe ze względu na to, że kafelki trzeba często przycinać pod kątem. Poza tym przy zastosowaniu płytek wielkoformatowych, powoduje to zwiększenie procenta odpadów, które nie nadają się do wykorzystania. Natomiast rozwiązania oparte na odpływie liniowym, dostępne w Salonie Łazienkowym Ogi i w wielu innych, pozwalają na większą dowolność w planowaniu wystroju naszej łazienki. Są też znacznie bardziej wygodne podczas układania, gdyż właściwie nie ma tu potrzeby przycinania płytek. Nie ma nawet potrzeby budowania progu zatrzymującego wodę, gdyż jeśli nachylenie w kierunku odpływu jest wystarczające, woda nigdy nie zaleje łazienki. Ma to szczególne znaczenie przy zastosowaniu nowoczesnych, wysokowydajnych natrysków typu deszczownica, lub panel natryskowy z kilkoma dyszami.

Zasada działania odpływu liniowego

Odwodnienie liniowe polega na tym, że w podłogę wpuszczona jest niewysoka rynna odprowadzająca wodę, która przykryta jest ozdobną kratownicą. Taki odpływ zwykle wykonany jest ze stali nierdzewnej, pokrytej warstwą antypoślizgową. Szczelność układu zagwarantowana jest poprzez fabryczne scalenie poszczególnych elementów kanału odprowadzającego, co eliminuje wszelkie przecieki. Punktem newralgicznym może jedynie być sposób zamontowania odpływu, to jest styk kanału odpływowego z posadzką. Montowanie odpływu liniowego, tak jak i całego wyposażenia łazienki, należy zlecić firmie doświadczonej w remontowaniu łazienek. Przy zastosowaniu odpływu liniowego podłoga pod natryskiem pochylona jest tylko w jedną stronę. Planując takie rozwiązanie odpływu spod natrysku dobrze jest zwrócić także uwagę na inne nowoczesne rozwiązania łazienkowe, takie jak baterie podtynkowe i eleganckie przezroczyste drzwi do kabiny prysznicowej, które dodadzą łazience uroku i stylu.

Opracowanie:
Piekary Śląskie, Bytomska 51
tel. 32 767 53 23
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz