Materiał Partnera

Kabina prysznicowa czy wanna? Jakie rozwiązanie wybrać do swojego domu

Kabina prysznicowa czy wanna? Jakie rozwiązanie wybrać do swojego domu

W trakcie wykańczania lub remontu łazienki wiele osób coraz częściej się zastanawia, czy warto inwestować w wannę, czy może lepiej zdecydować się na kabinę prysznicową. Jeszcze kilkanaście lat temu kabiny prysznicowe w polskich łazienkach były spotykane stosunkowo rzadko i raczej jako element dodatkowy, obok wanny. Dziś jednak coraz częściej urządzając łazienkę całkowicie rezygnujemy z wanny. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.

Największe zalety kabin prysznicowych

Decyzje o zastąpieniu wanny kabiną prysznicową mogą być podyktowane różnymi przyczynami. Najczęściej osoby, które są w trakcie projektowania swojej łazienki, decydują się na kabiny prysznicowe ze względów ekonomicznych. Jak tłumaczy nasz rozmówca z portalu ABC Łazienki: W trakcie kąpieli w kabinie prysznicowej zużywamy bowiem zdecydowanie mniej wody niż w trakcie kąpieli w wannie. W trakcie prysznicu jest to około 50-60 litrów wody, a z kolei kąpiel w wannie to 200, a czasami nawet 300 litrów wody! Oczywiście dane te będą się różniły w zależności od wielkości wanny. Tym nie mniej różnica jest kolosalna i na pewno ją odczujemy opłacając rachunki za zużytą wodę.

Na kabinę prysznicową decydują się także osoby, które posiadają dużą rodzinę. Prysznic trwa bowiem zdecydowanie krócej niż kąpiel w wannie, co w sytuacji, gdy posiadamy np. 4-osobową rodzinę i każdy przed wyjściem do pracy lub szkoły chce najpierw się wykąpać, robi olbrzymią różnicę.

Ostatnią bardzo istotną zaletą kabin prysznicowych jest łatwość z ich korzystania dla osób starszych oraz takich, które maja trudności z poruszaniem się. Dla nich odbycie kąpieli w wannie jest bardzo  utrudnione i prysznic jest jedyną możliwością łatwego wykąpania się.

Czy zatem wanny nie mają żadnych zalet?

Oczywiście, że mają, jednak (przynajmniej naszym zadaniem) nie dla każdego. Wanny są bowiem stworzone dla osób, które uwielbiają codzienną chwilę relaksu w postaci długiej ciepłej kąpieli. Tę chwilę relaksu cenią sobie przede wszystkim kobiety, jednak oczywiście nie tylko. Jest to zdecydowanie przewaga wanny nad kabiną prysznicową, która służy jednak tylko i wyłącznie do szybkiego umycia się. Posiadanie wanny ma także swoje zalety, jeśli mamy w domu małe dziecko. W wannie jest je bowiem zdecydowanie łatwiej umyć.

Jak więc widać podjęcie decyzji o zrezygnowaniu z wanny lub z prysznica nie jest wcale łatwe. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zapewne zainstalowanie w łazience obu tych elementów, jednak taką możliwość mają tylko osoby, które posiadają stosunkowo duo przestrzeni.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz