Artykuł sponsorowany

Język chiński – wszelkie podstawowe kwestie, o których warto wiedzieć

Język chiński – wszelkie podstawowe kwestie, o których warto wiedzieć

Język chiński to jeden z najpopularniejszych języków na świecie, co wynika głównie z faktu, że w samych Chinach posługuje się nim ponad miliard osób. Mimo to, język chiński nabiera z roku na rok na popularności poza granicami Chin i na szeroko rozumianym zachodzie wiele osób coraz częściej decyduje na podjęcie kroków w stronę jego nauki. Z tego względu, warto przyjrzeć się nieco bliżej najciekawszym kwestiom związanym z językiem chińskim.

Podstawowe kwestie

Na początek, warto będzie odhaczyć wszelkie podstawowe kwestie związane z językiem chińskim. Oprócz informacji zamieszczonych we wstępie do tego wpisu, warto wiedzieć, że najbardziej rozpowszechnioną odmianę języka chińskiego stanowi język mandaryński. Z tego względu odmiana ta wykorzystywana jest w szkołach do nauczania. Warto spojrzeć także na same liczby w tej kwestii, gdyż językiem chińskim posługuje się ponad 800 milionów osób, przy czym liczba osób zamieszkujących Chiny szacowana jest na około 1,2 miliarda. Język mandaryński wykorzystywany jest więc przez zdecydowaną większość obywateli Chin, a dodatkowo poza granicami tego kraju posługuje się nim kolejne kilkadziesiąt milionów osób. W efekcie, to właśnie języka mandaryńskiego uczymy się najczęściej.

Jako, że Chiny są naprawdę ogromnym krajem, w którym mieszka równie ogromna ilość osób, nie można traktować języka mandaryńskiego jako jednorodny język chiński stosowany przez każdego obywatela tego kraju. Przez to, nawet sam system zapisu wykorzystywany dla wszystkich odmian języka chińskiego jest tematem licznych debat. Od tłumaczki języka chińskiego Karoliny Kłopotek dowiedzieliśmy się także, że lingwiści podzielili odmiany języka chińskiego na dwie grupy w postaci grupy południowej oraz północnej. Co więcej, wymowa potrafi znacząco różnić się w zależności od dialektu. Potrafi doprowadzić to do kuriozalnych sytuacji, w których osoby posługujące się dwoma różnymi dialektami nie są w stanie się porozumieć, ale tak samo rozumieją umieszczone na piśmie słowa.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Prawdopodobnie najbardziej interesującą kwestię dla osób pragnących uczyć się języka chińskiego stanowi sam sposób zapisu poszczególnych znaków. Odmiany języka chińskiego można określić jako języki analityczne oraz tonalne, co czyni je zupełnie odmiennymi od chociażby języków słowiańskich. W Chinach sztuka kaligrafii jest traktowana bardzo poważnie i stanowi jedną z czterech sztuk, którą powinien opanować każdy wykształcony człowiek. Co więcej, Chińczycy określają sztukę kaligrafii jaką jedną z trzech doskonałości na równi z malarstwem oraz poezją chińską. Jak więc można bardzo łatwo zauważyć, Chińczycy poważnie podchodzą do samego zapisu poszczególnych znaków.

W kwestii zapisu znaków chińskich warto wiedzieć, że kaligrafowie wykorzystują w tym celu cztery skarby gabinetu, czyli niezbędne narzędzia w postaci pędzla pisarskiego, papieru, kamienia pisarskiego oraz tuszu. Każdy z tych elementów jest równie ważny oraz pozwala osiągnąć odpowiedni efekt końcowy. Jako osoba pragnąca nauczyć się języka chińskiego będziemy więc musieli zwrócić szczególną uwagę właśnie na to, aby odpowiednio zapisywać poszczególne znaki. Wielu z Was zastanawia pewnie także to, jak trudne jest takie przedsięwzięcie oraz jak długo trzeba się uczyć zapisu poszczególnych znaków.

Pozostałe informacje

Warto wiedzieć, że w języku chińskim wyróżniamy aż czterdzieści tysięcy znaków. Jest to wręcz absurdalna liczba, której człowiek nie jest w stanie w całości zapamiętać. Sami Chińczycy nie rozpoznają sporej ilości poszczególnych znaków tak samo, jak nawet my, Polacy, nie znamy wszystkich występujących w naszym języku słów. Warto także wiedzieć, że zapis języka chińskiego dzieli się na zapis tradycyjny oraz uproszczony i to właśnie z zapisu uproszczonego korzysta się zdecydowanie najczęściej. W efekcie, pamiętajmy o tym, aby to od tego rodzaju zapisu rozpocząć swoją naukę, co znacznie zmniejszy poziom trudności oraz ilość poświęconego na to czasu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz